Usługi testowania w firmowym rachunku kosztowym
Przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną jest projektowanie i wdrażanie do użytku oprogramowania komputerowego, zarówno na systemy operacyjne PC, jak i do systemów wbudowanych. Na potrzeby prowadzonej działalności nabywa on usługi testowania polegające na wykrywaniu błędów pomiędzy oprogramowaniem źródłowym, a oprogramowaniem docelowym oraz na sprawdzeniu, czy oprogramowanie spełnia swoje funkcje użytkowe i techniczne. Po wykonaniu tych usług kontrahent będący testerem przesyła mu wyniki wykonanych usług. Czy wartością tych usług przedsiębiorca ma prawa obciążać firmowe koszty podatkowe?
"(...) W doktrynie oraz praktyce prawa podatkowego (stanowisku prezentowanym w interpretacjach indywidualnych, stanowiących jednolitą linię) wskazuje się, że aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione (kumulatywnie, łącznie) następujące warunki:
- musi zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- musi być poniesiony w celu uzyskania, zachowania, bądź zabezpieczenia źródła przychodów, lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- być właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Z treści przepisu art. 22 ust. 1 (...) wynika zatem, że kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.
(...) Zakup Usług Testowania pozostaje w sposób bezpośredni związany z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, tj. Wnioskodawca jest deweloperem oprogramowania, który nabywa w celu poprawy efektywności oraz zwiększenia użyteczności dostarczanego przez siebie Oprogramowania Usługi Testowania.
(...) Usługi Testowania wykazują pośredni związek z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, jednakże zabezpieczają one i tworzą źródło przychodów (...).
Reasumując, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie od Kontrahenta Usług Testowania (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 października 2017 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.384.2017.1.MM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|