Wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci
Zarówno przy metodzie wyłączenia z progresją, jak i przy metodzie proporcjonalnego odliczenia, możliwe jest wspólne rozliczenie podatku dochodowego z małżonkiem bądź preferencyjne rozliczenie podatku przez osobę samotnie wychowującą dzieci - o ile zostaną spełnione warunki określone przez ustawodawcę.
Wspólne opodatkowanie małżonków
Zastosowanie wspólnego opodatkowania małżonków jest dopuszczalne w przypadku, gdy jeden z nich lub oboje nie mają miejsca zamieszkania w Polsce i podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tzn. tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski). Dotyczy to małżonków, gdy:
a) oboje mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii,
b) jeden z nich jest polskim rezydentem, a drugi jest rezydentem innego niż Polska państwa, o którym mowa w wcześniej,
jeżeli osiągnęli oni podlegające opodatkowaniu w Polsce przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez nich w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w jednym w wymienionych państw innych niż Polska (art. 6 ust. 3a updof). Muszą przy tym być spełnione pozostałe przesłanki wymienione w art. 6 ust. 2 updof wymagane do wspólnego rozliczenia małżonków.
Preferencyjny sposób opodatkowania małżonków ma zastosowanie, o ile istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 12 updof).
Należy też dodać, że za całkowite przychody małżonków uważa się przychody osiągnięte ze źródeł określonych w art. 10 ust. 1 updof, bez względu na miejsce położenia tych źródeł przychodów (art. 6 ust. 11 updof). Wysokość tych przychodów, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, małżonkowie muszą wykazać przedkładając zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania do celów podatkowych lub inny dokument potwierdzający wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym (art. 6 ust. 13 updof).
Opodatkowanie jako osoba samotnie wychowująca dzieci
Na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci swoje dochody osiągnięte w Polsce mogą rozliczać również podatnicy niemający miejsca zamieszkania w Polsce dla celów podatku dochodowego (nierezydenci).
Uprawnienie to przysługuje nierezydentom, jeżeli są osobami samotnie wychowującymi dzieci w rozumieniu ustawy o PIT, a ponadto:
1) mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,
2) osiągnęli podlegające opodatkowaniu w Polsce przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym i mogą udokumentować wysokość tych przychodów zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ państwa rezydencji podatkowej lub innym dokumentem,
3) udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 4a updof).
Równocześnie, z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, musi wynikać podstawa prawna do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 12 updof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|