Zwolnienie od podatku części przychodów pracowniczych
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 20 updof, wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 updof (czyli mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski), przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Zwolnienie od podatku przysługuje za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczym stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Wysokość diety za dobę zagranicznej podróży służbowej w poszczególnych państwach została określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
Na podstawie art. 21 ust. 15 updof, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 updof, nie ma zastosowania do wynagrodzenia:
- pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
- pracownika w związku z jego pobytem poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 lub 83a updof,
- uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.
Przykład
Pracownik w 2017 r. został oddelegowany przez pracodawcę do pracy w Chorwacji. Przebywał tam od 1 maja do 30 lipca. Za każdy miesiąc pracy za granicą przysługiwało mu wynagrodzenie w wysokości 3.750 euro, płatne w terminie do 25 dnia każdego miesiąca. Pracownik pracował za granicą 91 dni. Za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pozostawał w stosunku pracy, przysługiwało mu zwolnienie od podatku w wysokości 30% diety, która w przypadku Chorwacji wynosi 42 euro. Kwota przysługującego zwolnienia wyniosła:
Wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu w Polsce wyniosło:
W celu opodatkowania wynagrodzenia pracownika w Polsce, należy dokonać jego przeliczenia po kursie średnim euro ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11 ust. 1a updof). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|