Zaliczki na podatek i rozliczenie roczne w zeznaniu podatkowym
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady, emerytury i renty otrzymywane od zagranicznych instytucji przez polskich rezydentów podatkowych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej.
Od emerytur i rent otrzymywanych z zagranicy należy w ciągu roku podatkowego opłacać zaliczki na podatek dochodowy.
Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 updof, podmioty wypłacające emerytury i renty pochodzące z zagranicy zobowiązane są do poboru zaliczek na podatek od tych świadczeń. Obowiązek płatnika ciąży na osobach prawnych i ich jednostkach organizacyjnych wypłacających emerytury i renty z zagranicy. W praktyce obowiązek ten dotyczy zazwyczaj banków, np. gdy zagraniczna instytucja przysyła emeryturę lub rentę na rachunek uprawnionego w polskim banku. W przypadku gdy z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytura lub renta nie powinna być w Polsce opodatkowana, płatnik zaliczek na podatek nie pobierze.
Płatnik (bank) obowiązany jest sporządzić i przekazać podatnikowi oraz do urzędu skarbowego informację PIT-11. Termin jej przekazania upływa z końcem lutego roku następującego po roku podatkowym (zakładając, że przekazywana jest do urzędu skarbowego w formie elektronicznej). Na jej podstawie podatnik uzyskane z zagranicy emerytury lub renty powinien rozliczyć w zeznaniu podatkowym PIT-36. W przypadku gdy świadczenia te podlegają opodatkowaniu zarówno w państwie, z którego emerytura lub renta jest wypłacana, jak i w Polsce, to dochody z tych świadczeń należy rozliczyć z uwzględnieniem właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania, określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z tym państwem. W takim przypadku zagraniczne emerytury i renty należy również wykazać w załączniku do zeznania - PIT/ZG.
Jeżeli świadczenia uzyskiwane są bez pośrednictwa płatnika (np. zagraniczna instytucja przesyła emeryturę lub rentę na rachunek uprawnionego w zagranicznym banku), do rozliczania zaliczki zobowiązana jest osoba otrzymująca te świadczenia (art. 44 ust. 1a pkt 2 i ust. 3a updof), o ile są one opodatkowane w Polsce. Podatnik w ciągu roku zobowiązany jest wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, stosując do uzyskanego dochodu stawkę 18% (przy obliczaniu zaliczki podatnik może również stosować stawkę 32%). Po zakończeniu roku podatkowego podatnik zobowiązany jest złożyć zeznanie PIT-36 (we wskazanych wcześniej okolicznościach również PIT/ZG).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|