Ustalenie kraju, w którym świadczenie podlega opodatkowaniu
Zasady opodatkowania zagranicznych emerytur i rent regulują ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 updof, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a updof).
Odnośnie emerytur i rent w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przyjmuje się zasadę, że takie świadczenia podlegają opodatkowaniu tylko w państwie miejsca zamieszkania odbiorcy. Treść wspomnianych umów jest jednak zróżnicowana. Zdarzają się umowy, w których przyjęto odmienny sposób postępowania odnośnie opodatkowania emerytur i rent. Przykładowo zgodnie z postanowieniami polsko-ukraińskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (Dz. U. z 1994 r. nr 63, poz. 269 ze zm.), emerytura lub renta podlega opodatkowaniu w państwie jej wypłaty. Ponadto w niektórych umowach zawarte są indywidualne rozwiązania, które są związane z różnorodnym systemem zaopatrzenia emerytalnego i rentowego (np. w umowie polsko-niemieckiej - omówienie w dalszej części opracowania).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|