Metoda wyłączenia z progresją
Aby nie doszło do podwójnego opodatkowania dochodów zagranicznych (raz - za granicą w kraju osiągania dochodów, a drugi raz - w Polsce), konieczne jest zastosowanie jednej z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania, tj. metody:
- wyłączenia z progresją lub
- odliczenia proporcjonalnego.
O tym, która z metod ma zastosowanie w konkretniej sytuacji, decydują postanowienia zawarte w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Metodę wyłączenia z progresją przewidują umowy zawarte m.in. z Austrią, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Irlandią, Kanadą, Litwą, Łotwą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Turcją, Ukrainą, Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz Włochami.
Przy tej metodzie dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce, ale mają wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Zagraniczne dochody uwzględnia się do ustalenia stopy procentowej, według której będzie obliczony podatek należny od dochodu uzyskanego w Polsce.
Przy zastosowaniu omawianej metody podatek określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej,
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 27 ust. 8 updof).
Przykład
Sposób obliczenia należnego podatku dochodowego od dochodów osiągniętych ze stosunku pracy przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją:
|
Jeżeli do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dochodów tych podatnik nie wykazuje w części D.1. i D.2. formularza PIT-36. Powinien je natomiast wykazać w:
- części H. zeznania, w wierszu zatytułowanym "Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej...", oraz
- w części C.1. PIT/ZG w kolumnie "Dochód, o którym mowa w art. 27 ust. 8 ustawy".
Z kolei podatku zapłaconego za granicą podatnik nie wykazuje zarówno w zeznaniu PIT-36, jak i w załączniku PIT/ZG.
Jeżeli oprócz zagranicznych dochodów, do których zgodnie z zawartą przez Polskę umową ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dana osoba nie uzyskała w ciągu roku innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej - to nie ma obowiązku złożenia w Polsce zeznania podatkowego za ten rok. Przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją zeznanie składa się, jeżeli podatnik:
- osiągnął inne dochody opodatkowane w Polsce według skali podatkowej,
- będzie chciał złożyć zeznanie łącznie z małżonkiem lub opodatkować dochody w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|