Ulga abolicyjna
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawierane przez Polskę, przewidują zwykle stosowanie metody:
- wyłączenia z progresją lub
- proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
Dla podatników obowiązanych do rozliczenia zagranicznych dochodów w Polsce korzystniejsza jest pierwsza z metod. W tym bowiem przypadku podatnicy nie płacą w Polsce podatku od dochodów zagranicznych, a w rozliczeniu podatkowym dochody te uwzględniają tylko do ustalenia stopy procentowej, według której wyliczają podatek od dochodów uzyskanych w Polsce.
Z kolei gdy do zagranicznych dochodów podatników ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, podatnicy muszą te dochody wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować łącznie z dochodami uzyskanymi w Polsce. Przysługuje im wprawdzie prawo odliczenia podatku zapłaconego za granicą, ale tylko w części przypadającej na uzyskane tam dochody.
Celem ulgi abolicyjnej, której zasady i warunki stosowania określa art. 27g updof, jest eliminowanie różnic w poziomie opodatkowania zagranicznych dochodów osiąganych przez polskich rezydentów podatkowych.
Adresaci ulgi
Możliwość stosowania ulgi abolicyjnej uzależniona została od spełnienia kilku warunków. Prawo to przysługuje podatnikom, którzy:
1) podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
2) osiągają za granicą dochody, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia,
3) uzyskują za granicą przychody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- z działalności wykonywanej osobiście,
- z działalności gospodarczej,
- z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.
Kwota odliczenia i forma opodatkowania
Uprawnieni podatnicy mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-28, poprzez obniżenie podatku, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne, obliczonego:
- według skali podatkowej,
- z zastosowaniem 19% stawki liniowej lub
- w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z art. 13a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. z 2017 r. poz. 2157 ze zm.).
W ramach ulgi abolicyjnej uprawnieni podatnicy odliczają od podatku dochodowego, kwotę stanowiącą różnicę między:
- kwotą podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a
- kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Przykład
W 2017 r. podatnik uzyskał dochody:
W roku podatkowym nie płacił składek na własne ubezpieczenie zdrowotne, poniósł natomiast za granicą wydatek na opłacenie podatku od uzyskanych tam dochodów z pracy w wysokości 8.000 zł (kwota przyjęta hipotetycznie). W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania do zagranicznych dochodów znajdzie zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, co oznacza, że w zeznaniu PIT-36 podatnik może skorzystać z ulgi abolicyjnej. Wyliczenie kwoty ulgi abolicyjnej będzie przebiegać następująco:
|
Podatnik, który uzyskał dochód w państwie, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, może stosować ulgę abolicyjną, gdyż przy rozliczaniu takiego dochodu stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia.
Prawo do zastosowania ulgi abolicyjnej wyklucza natomiast uzyskanie dochodów w państwie stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|