Dochody ze zbycia papierów wartościowych, zbycia lub objęcia udziałów (akcji)
Z dochodów zagranicznych powinna rozliczyć się też osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, która uzyskała za granicą dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W tym przypadku podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu (art. 30b ust. 1 updof). Zasady ustalania dochodu, o którym mowa w tym przepisie określa art. 30b ust. 2 updof.
Stosownie do art. 30b ust. 3 updof, przy rozliczeniu mają zastosowanie postanowienia właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Generalnie w umowach przyjęto zasadę, że dochody z przeniesienia własności udziałów lub akcji opodatkowane są w państwie rezydencji podatkowej nabywcy. Przy czym wiele z umów zawiera tzw. klauzulę nieruchomościową, która oznacza, że jeżeli majątek spółki składa się głównie z nieruchomości, zysk ze sprzedaży jej udziałów lub akcji może być objęty podatkiem dochodowym w państwie ich położenia.
W myśl art. 30b ust. 5a updof, jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, osiąga dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 updof, zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Zasadę tę stosuje się odpowiednio, w przypadku podatnika uzyskującego dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 updof, wyłącznie poza granicami Polski (art. 30b ust. 5b updof).
Przychody uzyskane za granicą, koszty ich uzyskania oraz podatek zapłacony za granicą, wpisuje się do zeznania PIT-38, po uprzednim przeliczeniu na złote. Przychody wyrażone w walutach obcych, koszty poniesione w tych walutach i zapłacony za granicą podatek - przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub odpowiednio dzień poniesienia kosztu, zapłaty podatku (art. 11a updof).
Wysokość uzyskanego dochodu za granicą i podatku zapłaconego za granicą należy uwzględnić w informacji PIT/ZG dołączonej do zeznania PIT-38.
Małżonkowie wypełniają PIT-38 niezależnie, każdy dla siebie. Nie ma możliwości rozliczenia się łącznie w związku z przychodami wykazywanymi w tym zeznaniu.
PIT-38 należy złożyć także wtedy, gdy poniesiono stratę. Umożliwi to rozliczenie wykazanych strat w latach kolejnych. Podatnik ma prawo do uwzględniania strat (maksymalnie 50% rocznej straty) w rozliczeniach podatkowych za kolejne 5 lat.
Dodajmy, że omawianych dochodów nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zbycie udziałów (akcji), papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w ramach działalności gospodarczej. Wówczas do dochodów z tych tytułów nie ma zastosowania 19% podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30b ust. 1 updof. Tak wynika z art. 30b ust. 4 updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|