Od jakiej daty należy ustalić dochód wspólnika w związku z jego przystąpieniem do spółki jawnej?
"(...) Wnioskodawca na mocy uchwały podjętej przez wspólników spółki jawnej (...) w dniu 24 kwietnia 2015 r. przystąpił do spółki jako nowy wspólnik. (...) Zmiana wspólników w Krajowym Rejestrze Sądowym nastąpiła dopiero w dniu 4 września 2015 r.
(...) Od jakiej daty Wnioskodawca powinien obliczać swój dochód z tytułu udziału w spółce oraz wpłacać zaliczki na podatek dochodowy? Czy powinna być to data przyjętej uchwały, tj. dzień 24 kwietnia 2015 r., czy też data zarejestrowania zmian tej umowy w Krajowy Rejestrze Sądowym, tj. dzień 4 września 2015 r.?
(...) Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy (o PDOF - przyp. red.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Według natomiast art. 8 ust. 2 ww. ustawy zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.
(...) Proporcję, o której mowa w art. 8 powołanej ustawy, ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi, będącemu osobą fizyczną, udziału w przychodach i kosztach spółek osobowych, stosownie do postanowień zawartych w umowie spółki, przy czym pod pojęciem udziału należy rozumieć udział w zyskach tej spółki. Zarówno więc przychody, koszty uzyskania przychodu, jak i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, straty i ulgi podatkowe, powinny być rozliczane przez Wnioskodawcę, będącego wspólnikiem spółki osobowej - proporcjonalnie do jego udziału w zyskach tej spółki (uwzględniający zmiany udziału w zysku), przewidzianego w umowie spółki osobowej.
(...) Art. 251 § 1 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Przepis nie wskazuje jednak na charakter dalszych zmian umowy spółki jawnej i przez to nie przesądza o konstytutywnym charakterze zmian umowy spółki. (...)
W konsekwencji Wnioskodawca, jako nowy wspólnik w spółce jawnej, ustalając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, powinien rozpoznawać przychody i koszty podatkowe wynikające z działalności tej spółki, ustalając tym samym dochód do opodatkowania, proporcjonalnie do posiadanego - na moment uzyskania przychodów i kosztów - udziału w zysku spółki, uwzględniając uchwałę o przystąpieniu Wnioskodawcy do spółki, tj. od dnia 24 kwietnia 2015 r. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 marca 2016 r., nr ITPB1/4511-1232/15/MR)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|