Moment poniesienia kosztu na potrzeby ulgi B + R - odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa
W ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B + R) podatnicy mogą odliczać od podstawy opodatkowania tzw. koszty kwalifikowane.
Pojawiły się wątpliwości, co należy uznać za moment poniesienia kosztu na potrzeby ulgi B + R. Czy moment ten należy ustalać w oparciu o zasady ogólne, czy w oparciu o regulacje dotyczące rozliczania kosztów prac rozwojowych (zgodnie z art. 22 ust. 7b ustawy o PDOF i art. 15 ust. 4a ustawy o PDOP)?
W odpowiedzi z 22 maja 2017 r., udzielonej naszemu Wydawnictwu, Ministerstwo Finansów wyjaśniło:
"(...) W przypadku kosztów prac rozwojowych ustawodawca w art. 15 ust. 4a CIT (art. 22 ust. 7b PIT) wskazuje szczególny moment (datę) podatkowego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w postaci kosztów prac rozwojowych. W stosunku do kosztów prac rozwojowych zawarto więc specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów dla celów podatkowych. W myśl tych regulacji, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:
- w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
- jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
- poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 CIT (art. 22m ust. 1 pkt 3 PIT) od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 CIT (art. 22b ust. 2 pkt 2 PIT).
W sytuacji, gdy przedsiębiorca ponosi w ramach ulgi B+R koszty prac rozwojowych, powinien w pierwszej kolejności rozpoznać koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 4a CIT (art. 22 ust. 7b PIT). Podatnik zatem powinien podjąć decyzję o sposobie potrącalności wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, a następnie stosując ulgę i obliczając odpowiednią wysokość kosztów kwalifikowanych, ujętych uprzednio w rachunku podatkowym jako koszt, odliczyć je od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym dany koszt został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów (podkreśl. red.)."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|