Darowizny określone w ustawie o PIT
Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF, podatnicy mogą odliczać darowizny przekazane na cele:
- określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele,
Uwaga! Cele i organizacje, o których mowa w przywołanych przepisach o działalności pożytku publicznego, wymieniamy w ppkt 5.1. dotyczącym darowizn w CIT.
- kultu religijnego,
- krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi.
Odliczeniu podlega kwota dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwota stanowiąca 6% dochodu. Przy czym łączna kwota odliczeń z wymienionych tytułów nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę darowizny (podobnie jak przy darowiznach opisanych na gruncie CIT) uważa się wartość towaru wraz z podatkiem VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 19 ustawy o PDOF.
UWAGA! Za sprawą ustawy nowelizującej z dnia 27 października 2017 r. (Dz. U. poz. 2175), zmieniającej m.in. ustawę o PDOF, wartość darowizny na cele krwiodawstwa ustala się w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi i litrów oddanej krwi lub jej składników. Tak wynika z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c) ustawy o PDOF w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. Przy czym przepis w nowym brzmieniu stosuje się do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r. (art. 4 ww. ustawy nowelizującej).
Odliczenie darowizny przysługuje pod warunkiem właściwego udokumentowania faktu przekazania darowizny (art. 26 ust. 7 ustawy o PDOF). I tak, darowiznę:
- pieniężną dokumentuje się dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub na rachunek obdarowanego w banku, inny niż rachunek płatniczy,
- niepieniężną (inną niż na cele krwiodawstwa) dokumentuje się dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę i wartość przekazanej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu,
- na cele krwiodawstwa potwierdza się zaświadczeniem jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.
W przypadku darowizny na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, przekazanej na rzecz zagranicznej organizacji, prawo do jej odliczenia przysługuje pod warunkiem:
1) udokumentowania przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych oraz
2) istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.
Odliczeniu nie podlegają darowizny:
- poniesione na rzecz:
a) osób fizycznych,
b) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami;
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PDOF lub odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|