Obliczenie podstawy opodatkowania u podatników CIT
Przedmiot opodatkowania
Zgodnie z zasadą ogólną przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
UWAGA! Ustawa nowelizująca z dnia 27 października 2017 r. (Dz. U. poz. 2175), zmieniająca m.in. ustawę o PDOP, od 1 stycznia 2018 r. wprowadza nową definicję dochodu będącego przedmiotem opodatkowania, którym co do zasady będzie dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Zatem po zmianach dochodem ze źródła przychodów (z zastrzeżeniami) będzie nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów).
Niekiedy przedmiotem opodatkowania jest przychód. Jest tak m.in. w przypadku przychodów z udziału w zyskach osób prawnych (np. dywidend) oraz przychodów podmiotów zagranicznych z tytułu tzw. należności licencyjnych (np. z odsetek).
Przy powiązaniach kapitałowych i innych związkach szczególnych, istnieje możliwość opodatkowania dochodów w drodze oszacowania.
Ustawa o PDOP zawiera katalog zwolnień przedmiotowych, w tym dla podatników takich jak zrzeszenia, stowarzyszenia, fundacje, realizujące ustawowo określone, społecznie użyteczne cele. Jak podaje Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.finanse.mf.gof.pl), w przypadku tych podatników zwolnienie z CIT dotyczy dochodów, które są przeznaczone na realizację wskazanych w ustawie celów społecznie użytecznych. Cele te muszą pokrywać się ze statutowymi celami działania tych podmiotów.
Obliczenie podstawy opodatkowania
Podstawę opodatkowania, co do zasady, stanowi dochód po odliczeniu m.in. ewentualnych darowizn na określone cele, przy zachowaniu 10% limitu ich wysokości, w stosunku do tego dochodu. Odliczenie darowizn jest uzależnione od spełnienia ustawowych warunków (o odliczaniu darowizn od dochodu piszemy w pkt 5 tego rozdziału).
Od podstawy opodatkowania mogą być również odliczane wydatki poniesione przez podatnika na prace badawczo-rozwojowe. Ustawa określa rodzaje wydatków, które uprawniają do odliczeń (tzw. "wydatki kwalifikowane"). Piszemy o tym w pkt 6 tego rozdziału.
Na zasadzie praw nabytych podatnicy mogą jeszcze odliczać wydatki, które ponieśli na nabycie nowych technologii przed 1 stycznia 2016 r. (art. 18b ustawy w brzmieniu obowiązującym przed tą datą).
Źródłem dochodów podatnika jest również działalność prowadzona przez zagraniczną spółkę kontrolowaną. Podstawą opodatkowania w tym źródle jest dochód zagranicznej spółki kontrolowanej przypadający, co do zasady (z wyjątkami w ustawie), na okres posiadania udziałów w tej spółce, w takiej części, jaka odpowiada posiadanym udziałom związanym z prawem do uczestnictwa w zyskach tej spółki, po odliczeniu kwot:
1) dywidendy otrzymanej przez podatnika od zagranicznej spółki kontrolowanej;
2) z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w zagranicznej spółce kontrolowanej.
UWAGA! Od 1 stycznia 2018 r. za sprawą nowelizacji z dnia 27 października 2017 r. (Dz. U. poz. 2175), przepisy w zakresie rozliczania podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej ulegają zmianie. O zmianach tych będziemy pisać na łamach naszego czasopisma.
Źródło: Informacje zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|