Jednolity plik kontrolny w 2018 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 99 (1453) z dnia 11.12.2017
E-kontrola rozliczeń podatkowych sprzed 1 lipca 2016 r.
Urząd skarbowy wszczął w naszej firmie kontrolę podatkową w zakresie VAT za poszczególne miesiące 2015 r. Kontrolujący zażądali przekazania ewidencji VAT na płycie CD w formacie JPK. Czy mają prawo tego wymagać?
Urząd skarbowy, prowadząc kontrolę podatkową, może zwrócić się do podatnika prowadzącego księgi podatkowe przy użyciu programu komputerowego o przekazanie ich w formie elektronicznej, ale nie zawsze trzeba je udostępnić w formacie JPK.
Kontrolujący są uprawnieni do żądania udostępnienia akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli podatkowej oraz do sporządzania z nich odpisów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej. Podstawę tego uprawnienia stanowi art. 286 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej. Podatnik, który posługuje się komputerowym systemem finansowo-księgowym, może więc być wezwany do przekazania danych w postaci elektronicznej, np. na CD. Wspomniana regulacja nie obliguje jednak do zapisania ich w określonym schemacie.
Obowiązek stosowania narzuconego formatu wynika z art. 287 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy, powołując się na ten przepis, ma prawo zażądać przekazania w formie JPK wyciągów z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Takiego żądania można się spodziewać w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programu komputerowego. Pod pojęciem ksiąg podatkowych należy przy tym rozumieć księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, zobowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci. Pliki przekazywane w formie JPK muszą być zgodne ze strukturami zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Obowiązek udostępnienia na żądanie kontrolujących danych w formacie JPK dotyczy ksiąg podatkowych i dowodów księgowych odnoszących się do okresów począwszy od dnia wejścia w życie przepisów wprowadzających to rozwiązanie, tj. w przypadku dużych podmiotów - od 1 lipca 2016 r., a w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców - od 1 lipca 2018 r.
Urzędnicy nie mają prawa wymagać udostępnienia w postaci JPK danych za okresy wcześniejsze. Podatnicy mogą jednak fakultatywnie przekazać w formie JPK księgi i dowody księgowe odnoszące się do okresów sprzed odpowiednio 1 lipca 2016 r. lub 1 lipca 2018 r., jeżeli używany przez nich program komputerowy posiada funkcję umożliwiającą taki transfer danych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|