Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1457) z dnia 28.12.2017
Likwidacja działalności a późniejszy najem maszyn
Dnia 31 sierpnia 2017 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą. Od 2 listopada 2017 r. wynajmuję znajomemu przedsiębiorcy pozostałą po likwidacji firmy maszynę, która była wykorzystywana na potrzeby działalności. Czy przychody uzyskane w 2017 r. z takiej umowy najmu mogę opodatkować na zasadach przewidzianych dla tzw. prywatnego najmu według 8,5% stawki ryczałtu, czy przeszkodą w zastosowaniu takich rozliczeń jest to, że wynajmowana maszyna była składnikiem majątku firmy?
Zasady opodatkowania przychodów uzyskiwanych na podstawie umów najmu zawieranych poza działalnością gospodarczą, czyli uzyskiwanych w ramach najmu stanowiącego odrębne źródło przychodów, nie zostały przez ustawodawcę uzależnione od tego, czy przedmiot takiego najmu stanowił kiedyś składnik majątku wykorzystywanego w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Często w praktyce przedmiotem tzw. prywatnego najmu są nieruchomości, co nie oznacza, że wyłącznie one. Zdarza się również, że są nimi składniki majątku pozostałe po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej. Mogą to by środki transportu, maszyny, urządzenia, wyposażenie biur. Czynsz najmu pobierany z tego tytułu stanowi u wynajmującego dla celów podatkowych przychód podlegający opodatkowaniu. W konsekwencji uzyskujący go podatnik musi wybrać formę opodatkowania. Do wyboru ma dwie opcje: zasady ogólne według skali podatkowej i ryczałt ewidencjonowany.
Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym dla przychodów z prywatnego najmu, niezależnie od tego, czy jego przedmiotem jest nieruchomość, czy też rzecz ruchoma (np. maszyna), mogą wybrać zarówno osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, jak i prowadzące działalność gospodarczą i dodatkowo uzyskujące przychody z tego źródła. Dla podatnika jednocześnie prowadzącego działalność gospodarczą istotne jest również to, że może wybrać ryczałt dla przychodów z prywatnego najmu niezależnie od tego, że np. rozmiar działalności lub jej rodzaj wyklucza możliwość zastosowania tej formy opodatkowania w prowadzeniu tej działalności.
Składniki majątku pozostałe po likwidacji działalności gospodarczej mogą być wynajmowane w ramach prywatnego najmu.
Wybór tej formy opodatkowania podatnik zobowiązany jest zgłosić organowi podatkowemu - nie przysługuje mu ona z urzędu. Jest on skuteczny dopiero wówczas, gdy wynajmujący złoży w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o jego dokonaniu. Jeśli Czytelnik przychody z prywatnego najmu zaczął uzyskiwać w listopadzie 2017 r., miał obowiązek złożenia przedmiotowego oświadczenia nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany pierwszy przychód (tj. do 20 grudnia br.). Jeżeli pierwszy taki przychód wystąpił w grudniu, z obowiązku tego będzie musiał się wywiązać do końca roku podatkowego, czyli do końca 2017 r. (art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... Dz. U. z 2017 r. poz. 2157). Jeśli w następnym roku zdecyduje się na tę samą formę opodatkowania, wówczas nie ma obowiązku zgłaszać jej wyboru ponownie (art. 9 ust. 1 ustawy).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|