Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1457) z dnia 28.12.2017
Zaprzestanie działalności a trwałość umów o pracę
W październiku 2017 r. z powodu braku zamówień postanowiłem zaprzestać faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak nie rozwiązałem umów o pracę z dwoma pracownikami, choć faktycznie nie świadczą oni już pracy. Obecnie domagają się uznania istnienia stosunku pracy. Czy mają do tego prawo?
TAK. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie rozwiązania stosunków pracy z zatrudnionymi pracownikami. W podanej sytuacji definitywne rozstanie pracownika z pracodawcą powinno nastąpić w wyniku rozwiązania stosunków pracy na zasadach określonych w art. 30 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Do kwestii trwałości stosunków pracy w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności odniósł się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt II UK 84/12. Sąd uznał, że: "1. Stosunek pracy istnieje, pomimo że nie jest faktycznie realizowany, jeżeli nadal istnieje zobowiązanie stron do spełnienia świadczeń z art. 22 par. 1 K.p. na warunkach określonych w tym przepisie. 2. Samo faktyczne zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę nie powoduje ustania stosunku pracy, jak również obowiązku objęcia pracownika ubezpieczeniami społecznymi i opłacania przez pracodawcę składek z tego tytułu. Taki skutek może wywołać jedynie związane z faktycznym zaprzestaniem działalności gospodarczej zakończenie stosunku pracy na podstawie zdarzeń prawnych określonych w ustawie (art. 30 par. 1 K.p.)".
W omawianej sytuacji, jeżeli pracodawca zaprzestał faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej i nie rozwiązał z pracownikami umów o pracę, to te stosunki pracy nadal istnieją. Będą one trwały do czasu ich ustania w sposób przewidziany prawem także wtedy, gdy pracownik nie wykonuje pracy ustalonej w umowie.
Czytelnik powinien wypowiedzieć umowy o pracę swoim pracownikom, zachowując przy tym ustawowe okresy wypowiedzenia, które może skrócić w określonych okolicznościach lub w porozumieniu z pracownikami (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 września 2001 r., sygn. akt I PKN 830/00). Może także rozwiązać umowy w trybie porozumienia stron, o ile pracownicy wyrażą na to zgodę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|