Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1457) z dnia 28.12.2017
Skutki pominięcia składnika majątku w spisie z natury
Zlikwidowałem działalność gospodarczą. Złożyłem ostatnią deklarację VAT-7 wykazując w niej kwotę nadwyżki VAT do zwrotu na rachunek bankowy (zwrotu jeszcze nie otrzymałem). W ramach czynności sprawdzających zostałem wezwany do złożenia wyjaśnień dotyczących spisu z natury. Zarzucono mi, iż nie wykazałem w nim komputera zakupionego do celów działalności gospodarczej, od którego odliczyłem VAT. Czy rzeczywiście powinienem był uwzględnić go w spisie z natury?
TAK. Likwidacja działalności gospodarczej przez osobę fizyczną wiąże się z obowiązkiem sporządzenia spisu z natury towarów posiadanych na dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych i odprowadzenia podatku należnego z tego tytułu. Spisem z natury objęte są te towary, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ponieważ Czytelnik odliczył VAT naliczony przy nabyciu komputera wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, w momencie zaprzestania tej działalności powinien był uwzględnić go w spisie z natury jako przedmiot opodatkowania VAT.
Należało go wycenić kierując się regulacją art. 14 ust. 8 w związku z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że podstawą opodatkowania towarów objętych spisem jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. W praktyce przyjmuje się, że jest to cena rynkowa towaru netto na dzień objęcia tych towarów spisem z natury.
Informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego dołącza się do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Ponadto kwotę podatku wynikającą z omawianego spisu z natury wykazuje się w ostatniej składanej przez podatnika deklaracji VAT w przeznaczonej do tego pozycji. W konsekwencji zwiększa ona kwotę podatku należnego za dany okres rozliczeniowy.
Należy zwrócić uwagę, że Czytelnik naraża się na dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112b ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, iż w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej naczelnik urzędu skarbowego określa wysokość tych kwot w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego.
Przy czym dodatkowego zobowiązania nie stosuje się, jeżeli przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej podatnik złożył odpowiednią korektę deklaracji podatkowej.
Inaczej rzecz ujmując, złożenie deklaracji VAT-7 korygującej z uwzględnieniem prawidłowej kwoty podatku należnego ze spisu z natury pozwoli Czytelnikowi uniknąć dodatkowego zobowiązania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|