Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1457) z dnia 28.12.2017
Zakończenie działalności a odpowiedzialność za wady
Do czerwca br. prowadziłem działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlano-remontowych (spółka cywilna). Ostatnio otrzymałem pismo od klienta będącego przedsiębiorcą, na rzecz którego wykonywałem prace budowlane, w którym wzywa mnie do wykonania poprawek. Czy fakt, że nie prowadzę już działalności gospodarczej i nie mam sprzętu potrzebnego do ich wykonania zwalnia mnie z odpowiedzialności? Jak powinienem w takiej sytuacji postąpić?
Czytelnik wykonując uprzednio roboty budowlane na rzecz osoby będącej przedsiębiorcą ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.
Wskazać w tym miejscu należy, że strony w umowie o roboty budowlane mogą jednak inaczej ukształtować zasady odpowiedzialności wykonawcy za wykonane prace. W praktyce często zdarza się bowiem, że wykonawcy udzielają dodatkowej gwarancji na wykonane roboty. Udzielenie przez wykonawcę gwarancji na wykonane prace nie wyłącza jednak odpowiedzialności z tytułu rękojmi. W pierwszej kolejności Czytelnik powinien dokładnie przeanalizować zawartą umowę pod kątem zasad jego odpowiedzialności. Zgodnie jednak z generalną regułą określoną w art. 568 § 1 K.c. (znajduje on zastosowanie do robót budowlanych na mocy odesłań zawartych w art. 638 i 656 K.c.) uprawnienia z tytułu rękojmi za wady budynku wygasają po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.
Fakt, iż Czytelnik nie prowadzi już działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia odpowiedzialności za wady wykonanych robót. Umowa spółki cywilnej nie tworzy bowiem nowego podmiotu, służy ona jedynie wykonywaniu działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. Zatem w przypadku odmowy wykonania poprawek klient Czytelnika może wystąpić do sądu przeciwko byłym wspólnikom solidarnie, i w zależności od charakteru powstałej wady dochodzić od nich roszczeń określonych w art. 637 K.c. Także w przypadku wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, fakt jej zakończenia nie zwalnia z obowiązków wynikających z przepisów o rękojmi. W obu bowiem przypadkach odpowiedzialność ponoszona jest przez osobę fizyczną.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|