Stawka VAT dla dostawy domu mieszkalnego
Nasza spółka zajmuje się produkcją, sprzedażą i montażem drewnianych domów letniskowych i mieszkalnych (PKOB 111). Obecnie przygotowujemy klientowi umowę na realizację budowy domu całorocznego na działce, która w decyzji o warunkach zabudowy zawiera zapis: "zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna o rekreacyjnym sposobie użytkowania - obiekt rekreacji indywidualnej". Dom spełnia warunki społecznego programu mieszkaniowego, jego powierzchnia całkowita jest mniejsza niż 300 m2, posiada ocieplenie, wszystkie instalacje, w tym grzewczą, jest przeznaczony do całorocznego zamieszkania. Czy do sprzedaży tego domu możemy zastosować 8% stawkę VAT?
"(...) Na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy (o VAT - przyp. red.), stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się - stosownie do zapisu art. 41 ust. 12a ustawy - obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane (...) w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.
Zgodnie z treścią art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. (...)
Warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, przebudowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Powołane w niniejszej interpretacji przepisy jednoznacznie wskazują, co należy rozumieć przez budowę oraz czym są roboty budowlane, zatem wszelkie inne czynności które nimi nie są, nie mogą być uznane za takie.
Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku.
Z powołanych przepisów nie wynika natomiast, aby zastosowanie preferencyjnej stawki podatku było uzależnione od charakteru/przeznaczenia nieruchomości określonego w decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. (...)
Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, jak również powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że o ile budynek, który spółka zamierza wybudować mieści się w PKOB w dziale 11 i spełnia warunki obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to czynności, o których mowa w art. 41 ust. 12 ustawy, (tj. w niniejszej sprawie dostawy, budowy/montażu) będą objęte preferencyjną stawką podatku w wysokości 8%, bez względu na fakt, że decyzja o warunkach zabudowy zawiera zapis: »zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna o rekreacyjnym sposobie użytkowania - obiekt rekreacji indywidualnej«. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2017 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.398.2017.1.AJ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|