Wszystko o zwrotach w podatku VAT - Dodatek nr 15 do Poradnika VAT nr 21 (453) z dnia 10.11.2017
Wymogi formalne dotyczące składania wniosków o zwrot VAT
Wnioskodawca może wystąpić o zwrot podatku za okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż rok podatkowy lub za okres krótszy niż ostatnie 3 miesiące tego roku.
Kwota wnioskowanego zwrotu podatku nie może być niższa niż kwota stanowiąca równowartość w złotych:
1) 400 euro - w przypadku gdy wniosek dotyczy okresu krótszego niż rok podatkowy, ale nie krótszego niż 3 miesiące;
2) 50 euro - w przypadku gdy wniosek dotyczy całego roku podatkowego lub okresu krótszego niż ostatnie 3 miesiące tego roku.
Zwrot obejmuje kwotę podatku określoną w fakturze lub dokumencie celnym.
Przeliczenia powyższych kwot wyrażonych w euro, dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury lub dokumentu celnego.
Przepis § 6 rozporządzenia określa warunki dokonywania zwrotu podatku na podstawie wniosku składanego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez podmioty uprawnione z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Natomiast warunki dokonywania zwrotu podatku na podstawie wniosku składanego przez podmioty uprawnione z państw trzecich zostały określone w § 7 i 8 rozporządzenia.
Uwaga
Wniosek o zwrot VAT należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Wzór takiego wniosku stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom.
Do formularza o zwrot VAT należy dołączyć:
1) faktury oraz dokumenty celne, z których wynikają wnioskowane kwoty zwrotu podatku; po dokonaniu zwrotu urząd skarbowy zwraca te dokumenty wnioskodawcy;
2) oryginał zaświadczenia będącego załącznikiem do wniosku, wskazującego, że podmiot uprawniony jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze zarejestrowanym w kraju siedziby, wydanego przez organ podatkowy w kraju siedziby tego podmiotu uprawnionego; jeżeli podmiot uprawniony składa wniosek częściej niż jeden raz w roku podatkowym, nie musi dołączać zaświadczenia do każdego wniosku, pod warunkiem że nie upłynął rok od dnia jego wydania oraz nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie objętym zaświadczeniem;
3) dokument potwierdzający identyfikację na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, jeżeli zwrot podatku dotyczy podatnika świadczącego usługi rozliczane w systemie MOSS, i podmiot uprawniony jest zidentyfikowany dla świadczenia tych usług poza terytorium kraju.
Jeśli faktury lub dokumenty celne są przesyłane lub udostępniane w formie elektronicznej, to należy je przesłać lub udostępnić w tej samej formie najpóźniej w dniu złożenia wniosku (§ 7 ust. 5 rozporządzenia).
W przypadku, gdy zwrot podatku dotyczy wyłącznie nabyć związanych ze świadczeniem usług opodatkowanych w systemie MOSS, nie ma obowiązku załączania zaświadczenia o zarejestrowaniu dla potrzeb podatku VAT w kraju siedziby, o którym mowa w § 7 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwrotu VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|