Wszystko o zwrotach w podatku VAT - Dodatek nr 15 do Poradnika VAT nr 21 (453) z dnia 10.11.2017
ZASADY ZWROTU PODATKU VAT PODMIOTOM DOKONUJĄCYM IMPORTU TOWARÓW
Podatnicy, którzy dokonują importu towarów, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku z uwzględnieniem obowiązujących stawek z zastrzeżeniem art. 33b (który dotyczy podatników stosujących odprawę scentralizowaną). Jeżeli urząd celno-skarbowy stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, zobowiązany jest do wydania decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celno-skarbowego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych.
Import towarów, z wyłączeniem uproszczonych procedur celnych, rozliczany jest w deklaracji podatkowej VAT tylko po stronie podatku naliczonego.
Kwotę podatku naliczonego w tym przypadku stanowi kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy).
Podatnik może dokonać odliczenia tego podatku w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał dokument celny lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 10b pkt 1 i ust. 11 ustawy).
Uwaga
W sytuacji, gdy towary podlegają reklamacji i zostaną w związku z tym wywiezione poza terytorium Wspólnoty, powstaje problem związany z uiszczonym podatkiem należnym od ich importu. Ustawodawca postanowił, że w takich przypadkach, podatnicy mogą ubiegać się o zwrot podatku od importu towarów.
Stanowi o tym § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1686). W myśl tego przepisu, zwrot podatku zapłaconego od importu towarów przysługuje podatnikom, którzy dokonali wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej w związku z ich reklamacją.
Zwrot podatku przysługuje podmiotom, które spełniają łącznie następujące warunki:
1) złożyły zgłoszenie rejestracyjne i posiadają numer identyfikacji podatkowej oraz u których sprzedaż nie jest zwolniona na podstawie art. 113 ustawy o VAT i które nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych z VAT;
2) w całości zapłaciły podatek należny z tytułu importu towarów;
3) posiadają dokument celny stwierdzający dokonanie importu reklamowanych (i wywiezionych poza terytorium UE) towarów, z którego wynika kwota podatku naliczonego z tytułu importu tych towarów;
4) były importerami tych towarów i posiadają związane z tym dokumenty celne;
5) posiadają dokument potwierdzający wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej.
Zwrot podatku, o którym mowa, następuje na wniosek podatnika, który należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego. Musi on zawierać:
1) wartość oraz ilość importowanych towarów, których dotyczy zwrot podatku;
2) kwotę podatku, o której zwrot ubiega się podatnik.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty celne (związane z importem), dokumenty potwierdzające wywóz poza terytorium UE (w następstwie reklamacji) oraz dowód zapłaty podatku.
Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku na rachunek bankowy podatnika nie później niż w terminie 45 dni od dnia otrzymania wniosku wraz z dołączonymi dokumentami. Zwrot podatku zapłaconego od importu reklamowanych towarów nie przysługuje, jeżeli VAT naliczony od importu podlegał odliczeniu lub zwrotowi. Nie dotyczy również podatku naliczonego zapłaconego z tytułu importu towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, jeżeli wywóz towaru nastąpił po upływie miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano importu.
Powyższe wyłączenia wynikają z § 5 ust. 6 ww. rozporządzenia. W takim przypadku zwrot towaru w ramach reklamacji nie wywoła żadnych skutków w VAT.
Z dniem 2 września 2016 r. uchylono § 5 ust. 8 ww. rozporządzenia, który wskazywał, że przepisy dotyczące zwrotu podatku VAT od importu należało stosować również do towarów:
- objętych procedurą uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, jeżeli towary te zostały wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej, a podatnik otrzymał zwrot cła zgodnie z odrębnymi przepisami oraz dołączył dokument potwierdzający zwrot cła;
- poddanych procesowi uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, w wyniku którego powstały produkty kompensacyjne, dla których powstał dług celny zgodnie z przepisami celnymi i które zostały wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.
W związku z tym, że z dniem 1 maja 2016 r. została zlikwidowana procedura uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, natomiast procedura uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń została zastąpiona procedurą uszlachetniania czynnego, konieczne stało się uchylenie powyższego przepisu. W przypadkach wskazanych w tej regulacji podatek naliczony z tytułu importu towarów możliwy jest do odzyskania na ogólnych zasadach i nie jest wymagane szczególne uregulowanie takich sytuacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|