Wszystko o zwrotach w podatku VAT - Dodatek nr 15 do Poradnika VAT nr 21 (453) z dnia 10.11.2017
Krótszy termin zwrotu bez wniosku podatnika - projekt zmian do ustawy o VAT
W niektórych przypadkach zbyt długie oczekiwanie na zwrot bezpośredni podatku VAT może spowodować problemy finansowe podatników. Kwestia ta była przedmiotem szerokich dyskusji m.in. w odniesieniu do firm budowlanych stosujących od początku 2017 r. mechanizm odwrotnego obciążenia. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom podatników w tej kwestii Minister Rozwoju i Finansów w piśmie skierowanym do urzędów skarbowych zalecił dokonywanie zwrotu VAT dla niektórych firm z branży budowlanej (mikroprzedsiębiorców wykonujących usługi budowlane) w terminie do 15 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji.
Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie z dnia 16 sierpnia 2017 r., zamieszczonym na stronie internetowej www.mf.gov.pl poinformowało, iż zwroty podatku VAT zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w terminie skróconym nawet do 15 dni. Możliwość uzyskania przez mikroprzedsiębiorcę z branży budowlanej zwrotu w tak krótkim terminie wymaga - jak podkreśliło Ministerstwo Finansów - spełnienia dodatkowych warunków.
Aby otrzymać zwrot w ciągu 15 dni, podatnik powinien przede wszystkim przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku. Ponadto należy przesłać deklarację VAT drogą elektroniczną lub też złożyć ją w urzędzie skarbowym, pamiętając, że sposób doręczenia deklaracji za pośrednictwem poczty wpływa na czas jej obsługi.
Choć w komunikacie Ministerstwa Finansów nie wskazano wprost, że ww. warunki są obligatoryjne, bowiem użyto sformułowania, iż podatnik "powinien" ww. czynności wykonać, to jednak wydaje się, iż jedynie ich spełnienie może oznaczać, że ma on szansę na zwrot w ciągu 15 dni od dnia złożenia deklaracji.
Pewnym ułatwieniem dla podatników wykazujących w deklaracjach nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym ma być proponowana zmiana brzmienia przepisu art. 87 ust. 5, 5a i 6 ustawy o VAT.
Zgodnie z projektem z dnia 27 września 2017 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym zamieszczonym na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, planowane jest odstąpienie od wymagania odrębnego składania wraz z deklaracją VAT umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. W uzasadnieniu do projektu wskazano, iż składanie odrębnego wniosku jest zbyteczne, ponieważ samo złożenie deklaracji wraz z wykazaną w niej kwotą do zwrotu i określonym terminem tego zwrotu może być potraktowane jako wniosek o zwrot lub o przyspieszenie terminu zwrotu. Ewentualna weryfikacja zasadności zwrotu i tak wymaga (również w przypadku złożenia odrębnego wniosku) podjęcia czynności sprawdzających lub kontroli.
Zatem, o ile przepisy w tym kształcie zostaną uchwalone, to już od 1 stycznia 2018 r. zarówno zwrot w terminie przyspieszonym, jak i zwrot przy braku czynności opodatkowanych, czy też w przypadku podatników dokonujących dostaw towarów lub świadczących usługi poza terytorium kraju i niedokonujących sprzedaży opodatkowanej, przysługiwać będzie w ustawowych terminach (takich jak obecnie), przy czym nie będzie już konieczności składania w urzędzie skarbowym odrębnego wniosku w tej sprawie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|