Wszystko o zwrotach w podatku VAT - Dodatek nr 15 do Poradnika VAT nr 21 (453) z dnia 10.11.2017
Brak czynności opodatkowanych VAT a termin zwrotu
Zwrot bezpośredni przysługuje również podatnikom w sytuacji gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonali oni czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Jednak w myśl art. 87 ust. 5a ustawy o VAT zwrot w takim przypadku - na umotywowany wniosek - przysługuje co do zasady, w ciągu 180 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji.
Istnieje możliwość skrócenia terminu oczekiwania na zwrot. Termin ten można skrócić do 60 dni, pod warunkiem, że podatnik oprócz pisemnego wniosku w tej sprawie, złoży zabezpieczenie majątkowe w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.
Zabezpieczenie majątkowe, o którym mowa, może być złożone w formie:
1) gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
2) poręczenia banku;
3) weksla z poręczeniem wekslowym banku;
4) czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
5) papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.).
Przykład
W deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 r., złożonej w urzędzie skarbowym w dniu 16 października 2017 r. podatnik nie wykazał podatku należnego, natomiast podatek naliczony wykazany w deklaracji wyniósł 15.000 zł. Co do zasady podatnikowi przysługuje zwrot VAT naliczonego wykazanego w tej deklaracji w ciągu 180 dni od dnia złożenia rozliczenia (w terminie do 16 kwietnia 2018 r.). Podatnik może jednak otrzymać zwrot w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji (w terminie do 15 grudnia 2017 r.), jeżeli złoży w tej sprawie stosowny wniosek oraz zabezpieczenie majątkowe w kwocie żądanego zwrotu. |
Uwaga
Zabezpieczenie majątkowe składane przez podatnika powinno odpowiadać kwocie wnioskowanego zwrotu. Jeżeli dotyczy ono zwrotu podatku w wysokości nie większej niż wyrażonej w złotych kwocie odpowiadającej równowartości 1.000 euro, może być złożone w formie weksla.
Warto dodać, że na umotywowany wniosek podatnika zwrot w terminie 60 dni może również zostać dokonany w przypadku podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonujących sprzedaży opodatkowanej, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju i jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te wykonywane były na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|