Wydatek przedsiębiorcy na pomoc prawną dla współpracownika
Jestem właścicielem apteki. W prowadzonej działalności gospodarczej zatrudniam jako osobę współpracującą żonę, która z wykształcenia jest farmaceutą i pełni funkcję kierownika apteki (ja nie jestem farmaceutą i nie posiadam takich uprawnień). Żona została oskarżona przez byłego pracodawcę o naruszenie przy wykonywaniu obowiązków zawodowych przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne. Na skutek niekorzystnego wyroku może stracić prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Wówczas będę zmuszony zlikwidować działalność gospodarczą (oprócz żony nie zatrudniam innych farmaceutów o kwalifikacjach pozwalających na kierowanie apteką). W celu uniknięcia takiej sytuacji zawarłem umowę z kancelarią prawną, która reprezentuje żonę w trakcie postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przed Izbą Aptekarską. Czy wydatek na obsługę prawną mogę rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów?
"(...) Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.
(...) W przypadku źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
(...) Zauważyć należy, że istnieje grupa wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej, gdyż są to wydatki, które ponoszą osoby fizyczne niezależnie od tego czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też takiej działalności nie prowadzą. Do kosztów uzyskania przychodu pozarolniczej działalności gospodarczej, spełniających powyższe kryteria, nie można również zaliczyć wydatków osobistych osoby współpracującej z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą.
(...) Odnosząc się do powołanych (...) przepisów oraz do opisanego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na poczet wynagrodzenia za usługi pomocy prawnej dla żony (osoby współpracującej) stanowią wydatek niezwiązany bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.
Należy zauważyć, że postępowanie dyscyplinarne prowadzone jest w związku z oskarżeniem żony Wnioskodawcy przez byłego pracodawcę przy wykonywaniu obowiązków zawodowych a zatem nie ma związku z czynnościami wykonywanymi przez żonę, jako osobę współpracującą z Wnioskodawcą w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wobec powyższego należy zauważyć, że prowadzone przez Izbę Aptekarską postępowanie a zatem również koszty z nim związane, nie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodu Wnioskodawcy, jakim jest prowadzona przez niego działalność gospodarcza.
Sama możliwość podjęcia ewentualnej nieprzychylnej decyzji przez Sąd Aptekarski przy Izbie Aptekarskiej, wskutek której żona Wnioskodawcy może stracić prawo wykonywania zawodu, nie może stanowić przesłanki do zaliczenia wydatków na pomoc prawną do kosztów uzyskania przychodów. Wynik (...) postępowania sądowego nie może mieć bowiem wpływu na interpretację przepisów prawa podatkowego. Niewątpliwie ewentualne niekorzystne rozstrzygnięcie postępowania prowadzonego wobec żony Wnioskodawcy będzie miało wpływ na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą, jednak zdaniem organu, wydatki z nim związane mają charakter osobisty, związany z utrzymaniem posiadanych przez żonę uprawnień. Celem tego rodzaju wydatków nie jest zatem osiągnięcie lub zabezpieczenie przychodów z konkretnego źródła, jakim jest działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę.
Reasumując, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na poczet wynagrodzenia za usługi pomocy prawnej dla żony, jako osoby współpracującej należy ocenić jako wydatki o charakterze osobistym, niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, a w konsekwencji nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, ponieważ nie spełniają przesłanek wyrażonych w art. 22 ust. 1 ww. ustawy. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB1-1.4011.37.2017.2.MG)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|