Skutki otrzymania wsparcia u osoby sponsorowanej
Spółka z o.o. zawarła umowę sponsoringu z osobą uprawiającą zawodowo bieganie, ale nieprowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej. Na podstawie tej umowy sponsorowany będzie reklamował logo spółki na swoim stroju sportowym, w zamian za co spółka przekaże mu środki pieniężne. Jak opodatkować wynagrodzenie wypłacone sponsorowanemu przez spółkę?
Przychód otrzymany przez sponsorowanego powinien zostać zaliczony do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a sponsor, jako płatnik, powinien obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, według zasad określonych w art. 41 ust. 1 i 1a updof.
Umowa sponsoringu jest umową, w której strony zobowiązują się do spełnienia określonych wzajemnych świadczeń. Sponsor zobowiązuje się do finansowego lub rzeczowego wspierania sponsorowanego, który w zamian zobligowany jest reklamować sponsora. Umowy sponsoringu są zaliczane do tzw. umów nienazwanych, do których ma zastosowanie art. 750 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Zatem przychód otrzymany przez sponsorowanego powinien zostać zaliczony do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a sponsor, jako płatnik powinien obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, według zasad określonych w art. 41 ust. 1 i 1a updof.
W celu obliczenia zaliczki na podatek przychód przysługujący sponsorowanemu płatnik pomniejszy o:
- koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne potrącone przez płatnika ze środków podatnika w danym miesiącu, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód oraz
- potrącone przez płatnika ze środków podatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.
Od tak obliczonej podstawy opodatkowania płatnik obliczy zaliczkę na podatek, stosując najniższą stawkę podatkową określoną w obowiązującej skali podatkowej, a więc 18%.
Co istotne - jeżeli przedmiotem świadczenia, o którym mowa - m.in. w art. 13 pkt 8 updof nie są pieniądze, to podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki przed udostępnieniem świadczenia. Wymaga tego art. 41 ust. 7 pkt 3 updof.
Następnie obliczoną w ten sposób zaliczkę na podatek płatnik zmniejszy o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej ze środków podatnika. Z tym że kwota składki zdrowotnej pomniejszająca zaliczkę na podatek nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Jeżeli osoba sponsorowana nie podlega składkom ZUS (tak będzie np. w przypadku uczniów i studentów do ukończenia przez nich 26 roku życia niebędących pracownikami sponsora), to płatnik obliczając zaliczkę na podatek, przychody przysługujące sponsorowanemu pomniejszy tylko o koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% uzyskanego przychodu i do otrzymanej w ten sposób podstawy opodatkowania zastosuje 18% stawkę podatkową.
Zaliczkę na podatek płatnik przekaże na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał zaliczkę. Płatnik będący osobą fizyczną wpłaca zaliczki do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika. Zaś płatnik niebędący osobą fizyczną zaliczkę tę wpłaca do urzędu skarbowego właściwego według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy nie posiada siedziby.
Do końca stycznia następnego roku (a gdy płatnik zaprzestanie prowadzenia działalności przed tym terminem - do dnia zaprzestania tej działalności) płatnik jest obowiązany przesłać do właściwego dla siebie urzędu skarbowego zbiorczą deklarację roczną PIT-4R.
Kwoty wynikające z informacji PIT-11 sponsorowany ujmuje w zeznaniu rocznym.
Ponadto płatnik ma obowiązek przekazać sponsorowanemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania sponsorowanego imienną informację PIT-11. Termin jej przekazania upływa:
- z końcem lutego roku następującego po roku podatkowym - gdy przekazywana jest do urzędu skarbowego drogą elektroniczną oraz sponsorowanemu,
- z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym - gdy składana jest do urzędu skarbowego w formie dokumentu pisemnego.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy płatnik zaprzestaje prowadzenia działalności przed upływem terminu dla złożenia PIT-11, wówczas informację tę powinien przekazać sponsorowanemu oraz do urzędu skarbowego nie później niż w dniu zaprzestania prowadzenia działalności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|