Przekazanie klientom nieodpłatnie otrzymanych próbek towarów
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kosmetyków. Często otrzymuję nieodpłatnie próbki np. kremów, które nieodpłatnie przekazuję klientom. Czy wartość otrzymanych próbek stanowi przychód z prowadzonej działalności gospodarczej?
Nieodpłatne otrzymanie próbek nie ma charakteru przysporzenia majątkowego, a w konsekwencji nie rodzi też przychodu z działalności gospodarczej.
Zasadniczo przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 updof).
Przychodem z tego źródła przychodów jest także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b updof. Wyjątkiem są świadczenia otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (art. 14 ust. 2 pkt 8 updof).
Z przychodem mamy do czynienia wówczas, gdy następuje pewne przysporzenie majątkowe. Otrzymane próbki nie posiadają cech kompletnego towaru, a co za tym idzie, nie mają wartości handlowej. Dlatego też nie stanowią one przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym nie należy ich wartości ujmować w podatkowej księdze po stronie przychodów.
Takie rozstrzygnięcie potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2015 r., nr IPPB5/4510-97/15-2/JC, w której odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając za prawidłowe stanowisko podatnika, że "(...) przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie znajduje zastosowania w przypadku próbek towarów i testerów otrzymywanych nieodpłatnie przez Spółkę i następnie wydawanych nieodpłatnie klientom Spółki. Wynika to z faktu, że otrzymywane próbki oraz testery nie stanowią przysporzenia majątkowego o charakterze definitywnym, które znalazłoby odzwierciedlenie w majątku Spółki, bowiem rzeczy te nie pozostają w Spółce, ale są przekazywane dalej bez uzyskania wynagrodzenia. Próbki i testery otrzymywane od spółki francuskiej służą jedynie do celów reklamowych promujących produkty (...) i nie są przedmiotem obrotu handlowego".
Gdyby otrzymane nieodpłatnie próbki były przedmiotem obrotu gospodarczego i otrzymujący sprzedawałby je swoim klientom, wówczas byłyby one przychodem z chwilą ich otrzymania, a następnie w momencie ich sprzedaży, ich wartość byłaby kosztem uzyskania przychodów.
Przychód z działalności gospodarczej powstałby także, w sytuacji gdyby nieodpłatnie nabyte próbki zostały zużyte na potrzeby własnej działalności.
Wartość tego przychodu podatnik powinien wówczas ustalić według cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Gdyby podatnik jednocześnie nabywał odpłatnie tego samego rodzaju towary, to jako cenę rynkową mógłby przyjąć ich cenę zakupu i w jej wysokości określić wartość przychodu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|