Płatność za bilety wstępu dokonana na rzecz zagranicznego podmiotu a podatek u źródła
Spółka z o.o. zakupiła przez internet bilety wstępu na targi. Organizatorem targów jest firma (osoba prawna) z Niemiec i od niej zakupiono te bilety. Czy zapłata za bilety wstępu na targi dokonana na rzecz zagranicznego podmiotu, wiąże się z obowiązkiem poboru podatku u źródła?
Wypłata zagranicznemu podmiotowi należności za bilety wstępu na targi nie wiąże się z obowiązkiem poboru podatku u źródła.
Na podstawie art. 26 ust. 1 updop, obowiązek potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego ustawodawca nakłada na podmiot polski (osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, osobę fizyczną będącą przedsiębiorcą) dokonujący na rzecz podmiotu zagranicznego wypłaty należności. Podatek potrąca się od przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 i 22 ust. 1 updop. W przepisach tych nie ma jednak wymienionych przychodów z tytułu sprzedaży biletów wstępu na targi. Oznacza to, że wypłata należności za te bilety nie wiąże się z obowiązkami płatnika podatku u źródła, w tym z obowiązkami informacyjnymi.
Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2015 r., nr IBPBI/2/423-1395/14/BG, w której czytamy: "(...) Spółka, dokonując wypłaty należności na rzecz podmiotów zagranicznych z tytułu organizacji stoisk targowych i wystawowych, nie jest obowiązana, na podstawie art. 26 ust. 1 updop, do pobrania od tej należności zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie przepisów updop".
Dodajmy, że taki wniosek dotyczy przypadków, w których dokonywana płatność ogranicza się do samego udziału w targach. W przypadku, gdy poza opłatą za udział w targach dochodzi także do zapłaty wynagrodzenia za usługi reklamy bądź podobne - wiązać się to będzie z obowiązkiem poboru podatku u źródła w wysokości 20% przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 2a updop). Przy czym przepisy dotyczące obowiązku pobrania podatku u źródła stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 21 ust. 2 updop). Opodatkowanie może być więc wyeliminowane albo ograniczone na podstawie postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową, jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Tak wynika z art. 26 ust. 1 updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|