Koszty pobytu przedsiębiorcy za granicą
Podatnik PIT prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W celu zwiększenia sprzedaży produktów za granicą wziął udział w targach branżowych. Po zakończeniu imprezy targowej przedłużył pobyt za granicą. W tym czasie promował swoje produkty bezpośrednio wśród tamtejszych firm. Udokumentowane koszty związane z pobytem za granicą ujął do kosztów uzyskania przychodów. Czy postąpił prawidłowo?
Tak, koszty zagranicznej podróży związanej z udziałem w targach branżowych i promocją firmy podatnik mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Zagraniczny wyjazd podatnika, jak wskazują okoliczności przedstawione w pytaniu, był związany z promocją firmy i jej produktów.
Niewątpliwie udział w targach branżowych stanowi formę reklamy. Jej celem jest zachęcenie potencjalnych klientów do nabywania towarów oraz zwiększenie rozpoznawalności firmy i jej znaku (logo) na zagranicznym rynku. Nie ma więc przeszkód, by poniesione koszty tej reklamy podatnik ujął do kosztów uzyskania przychodów. Spełniają one bowiem warunki, o których mowa w art. 22 ust. 1 updof. Dotyczy to zarówno kosztów bezpośrednio związanych z udziałem w targach (tj. opłaty za wynajęcie powierzchni targowej, aranżację i zabudowę stoiska, transport eksponatów, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych), jak i kosztów podróży.
W świetle przepisów podatkowych dopuszczalne jest również zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków poniesionych przez podatnika w trakcie pobytu za granicą już po zakończeniu targów. Podatnik powinien jednak dowieść, że pobyt ten był związany z prowadzoną działalnością i służył osiąganiu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty dotyczące wyjazdu służbowego podatnika, w celu ich ujęcia do kosztów podatkowych, muszą być udokumentowane fakturami (rachunkami). Przedsiębiorca nie może rozliczać kosztów w wysokości zryczałtowanej. Wyjątek stanowią diety na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków. Jak wynika a contrario z art. 23 ust. 1 pkt 52 updof, za koszty podatkowe uważa się wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą (i osób z nimi współpracujących), do kwoty nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w odrębnych przepisach.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|