Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych udostępnionych dostawcy w celu wykonania komponentów
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych udostępnionych dostawcy wyłącznie w celu wykonania komponentów do produkcji wyrobów strefowych, stanowią koszt uzyskania przychodów. |
Z uzasadnienia
"W rozpatrywanej sprawie istota sporu sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych przekazanych dostawcom na opisanych przez skarżącą spółkę zasadach, stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów z działalności produkcyjnej prowadzonej na podstawie odpowiedniego zezwolenia na terenie SSE? (...)
W przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji stanie faktycznym skarżąca spółka wyraźnie podkreśliła, że jej dostawcy wykorzystują udostępnione im przez spółkę i należące do niej środki trwałe, wyłącznie przy wytwarzaniu produktów nabywanych następnie przez spółkę. Dostawcy - jak zaznaczono we wniosku - nie mają żadnej możliwości wykorzystania wspomnianych środków trwałych do produkcji na rzecz innych podmiotów. Wytworzenie przez dostawców niezbędnych dla realizacji działalności strefowej komponentów nie byłoby jednocześnie możliwe bez udostępnienia im wspomnianych, specjalistycznych środków trwałych. Powstałe w ten sposób produkty są nabywane przez spółkę i następnie wykorzystywane w całości i wyłącznie do produkcji wyrobów strefowych, czyli do prowadzenia działalności na terenie SSE i w zakresie udzielonego zezwolenia. Istotnym elementem jest wreszcie, że cena wytwarzanych w ten sposób produktów, uwzględnia fakt wykorzystywania wspomnianych środków trwałych przez dostawców, a zatem cena ta jest odpowiednio niższa i uwzględnia wydatki nieponiesione przez dostawców na nabycie środków trwałych we własnym zakresie. Niższą cenę spółka gwarantuje sobie zawierając z dostawcami stosowne porozumienia. (...)
Przedstawiony we wniosku o interpretację stan faktyczny nie pozostawia wątpliwości, że spółka wykorzystuje wskazane środki trwałe we własnej działalności gospodarczej i w celu osiągnięcia zysku. Oceny tej nie zmienia fakt, że to nie sama spółka fizycznie wykonuje określoną produkcję. Z uwagi na specyfikę tych środków, dostawca może wykorzystywać je wyłącznie do produkcji określonych komponentów na rzecz spółki. Środki te są zatem wykorzystywane przez spółkę, w formie udostępnienia ich dostawcom do produkcji wyłącznie na potrzeby spółki, w celu zwiększenia jej zysków, i z tego względu mogą zostać uznane przez spółkę za środki trwałe podlegające amortyzacji.
W ocenie sądu, nie ma racjonalnego uzasadnienia dla różnego traktowania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych bezpośrednio przez spółkę, w celu wykonania czynności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej (np. do produkcji towarów) oraz przez podmiot trzeci wykonujący przy ich pomocy określone czynności na zlecenie właściciela środków trwałych".
(wyrok NSA z 9 sierpnia 2017 r., sygn. akt II FSK 1853/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|