Ujęcie w podstawie opodatkowania kosztów transportu
(wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 10 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Go 264/17)
"(...) Istota sporu dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy w przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym dostawa towarów oraz usługi dodatkowej (usługa transportowa) powinny być udokumentowane jedną pozycją na fakturze - świadczenia kompleksowego. (...)
W ocenie Organu, skoro koszty transportu nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są elementem podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane w odrębnej pozycji faktury dokumentującej sprzedaż towarów. W takiej bowiem sytuacji koszty te należałoby uznać za odrębny przedmiot sprzedaży.
Skład orzekający podziela pogląd organu zaprezentowany w zaskarżonej interpretacji.
Dokonując oceny przedstawionych zarzutów należy analizować je z punktu widzenia ścisłego związku pomiędzy podstawą opodatkowania a kwestią, która stanowi istotę sporu w niniejszej sprawie, tzn. sposobem wykazywania na fakturze kosztów transportu towarów. Nie sposób ocenić prawidłowości uwzględnienia w fakturach określonych zdarzeń gospodarczych w oderwaniu od "zasad opodatkowania", ponieważ to właśnie zasady opodatkowania wynikające z konstrukcji podatku od towarów i usług determinują sposób fakturowania. Zapisy zamieszczone w fakturach powinny być dokonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. (...)
Istotą czynności, których dokonuje Strona, jest dostawa towarów, z tym zastrzeżeniem, że obciąża ona nabywców towarów kosztami transportu. Nie zmienia to jednak faktu, że świadczeniem głównym pozostaje dostawa towarów. Zatem na fakturze dokumentującej taką sprzedaż - a precyzyjniej rzecz ujmując, w tej jej części, która odzwierciedla elementy obligatoryjne w świetle przepisów prawa - powinna widnieć tylko jedna pozycja (podkreślenie redakcji). W niniejszej sprawie przedmiotem sprzedaży jest świadczenie kompleksowe w postaci dostawy towarów wraz z usługą transportu, zatem całość zapłaty należnej za dostawę danego świadczenia kompleksowego powinna być udokumentowana wystawieniem faktury, w której w części zasadniczej przeznaczonej na wskazanie nazwy towaru lub usługi winna znaleźć się wyłącznie nazwa właściwa dotycząca dostawy danego towaru. Umieszczenie na fakturze w części przeznaczonej na nazwę (rodzaj) towaru lub usługi kilku różnych świadczeń mogłoby bowiem (...) wskazywać, że przedmiotem sprzedaży nie było jedno kompleksowe świadczenie ale kilka odrębnych świadczeń.
Nie można zgodzić się ze Stroną, że bez znaczenia z punktu widzenia prawa podatkowego jest to czy jedna podstawa opodatkowania zostanie na fakturze wskazana w jednej czy w kilku pozycjach. Wykazanie np. dostawy towaru i kosztów transportu w kilku pozycjach nie będzie bowiem odzwierciedlało rzeczywistego przebiegu transakcji gospodarczej, której głównym celem jest dostawa towaru, a nie dostawa towaru i usługa transportu. (...)
Powyższe odnosi się zarówno do sytuacji, gdy koszty transportu towaru stanowią część podstawy opodatkowania dla dostawy towaru objętego tylko jedną stawką podatku VAT, jak i analogicznie do sytuacji, gdy koszty transportu towaru stanowią część podstawy opodatkowania dla dostawy towarów opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT, gdy koszty transportu są przyporządkowane proporcjonalnie do podstawy opodatkowania poszczególnych towarów opodatkowanych różnymi stawkami i do kosztów tych stosuje się taką samą stawkę, jak dla towarów, z którymi są związane.
Słusznie Organ wskazał, że cel fiskalny realizowany poprzez obligatoryjne "fakturowanie" niektórych zdarzeń gospodarczych, nie wyklucza prywatnoprawnego charakteru faktury. Może to mieć szczególnie znaczenie dla stron transakcji, gdy jest to jedyny dokument sporządzony dla jej potrzeb. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby - po wypełnieniu obowiązków nałożonych przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa podatkowego - Skarżąca mogła, niezależnie od podania jednolitej pozycji obejmującej wartość świadczenia głównego (dostawy towarów) oraz świadczeń pomocniczych, umieścić na dokumencie faktury albo w dowolnym załączniku do niej dodatkowe informacje skierowane do kontrahenta. Przykładowo, może wyszczególnić elementy składowe danego świadczenia wraz z informacją o wartościach tych elementów. Powołane regulacje nie stoją na przeszkodzie dokonania na fakturze dodatkowej adnotacji o elementach świadczenia kompleksowego. Taki sposób wypisania faktury będzie czytelny dla jej odbiorcy i jednocześnie podatnika zobowiązanego do rozliczenia podatku VAT z tej transakcji wg stawki dla świadczenia głównego oraz organu podatkowego w przypadku jej kontroli. (...)
Mając na uwadze powyższe, zarzuty naruszenia przepisów prawa materialnego należy uznać za bezpodstawne. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|