Towary otrzymane jako gratisy a przychód
Spółka z o.o. dokonuje zakupów dużych partii towarów od stałych dostawców. Przy zakupie określonej ilości danego towaru nabywca otrzymuje pewną ilość towaru gratis. Czy otrzymując takie gratisy, spółka powinna wykazywać przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
Otrzymując gratisy w postaci zwiększenia ilości towaru wydanego za tę samą cenę, spółka nie powinna wykazywać przychodu.
Ustawa o CIT w art. 12 ust. 1 pkt 2 stanowi, że przychodami jest wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (z pewnymi wyjątkami, które nie mają znaczenia w omawianym przypadku).
W opisanym stanie faktycznym otrzymanie dodatkowej ilości towaru jest związane z tym, że wcześniej nabywca zakupił określoną ilość tego towaru. Nie jest to więc otrzymanie nieodpłatne. Wartość tego gratisu nie stanowi zatem przychodu podatkowego. Takie stanowisko potwierdzają interpretacje organów podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.947.2016.1.JP stwierdził: "(...) otrzymane gratisy związane są z dokonywanymi u dostawców zakupami (jest to swoisty »rabat towarowy«), czyli udzielenie rabatu wiąże się bezpośrednio z wynagrodzeniem za konkretną dostawę/dostawy, mające miejsce w określonym przez Strony czasie, a dodatkowe towary są wydawane w ramach tego samego stosunku prawnego co ta dostawa/dostawy.
Tym samym w omawianej sprawie, Wnioskodawca nie otrzymuje nieodpłatnego świadczenia od dostawcy, które powinno być wliczone do przychodu (...)".
W praktyce ukształtował się pogląd, że w przypadku otrzymania gratisu w formie dodatkowych egzemplarzy tego samego towaru, przy zakupie którego gratis został przyznany, mamy do czynienia z tzw. rabatem towarowym. U nabywcy otrzymanie rabatu towarowego skutkuje tym, że za tę samą cenę nabywa on większą ilość towarów. To powoduje obniżenie ceny zakupu towarów. W efekcie kwota zapłacona przez nabywcę stanowi rzeczywistą cenę zakupu wszystkich towarów, w tym również tych wydanych jako gratis.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|