Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia korekty kosztu
Zakupiliśmy od kontrahenta krajowego materiały do produkcji. Dostawca ujął na fakturze błędną kwotę VAT. Po dwóch miesiącach wystawił fakturę korygującą (zerującą całą transakcję) i fakturę dokumentującą sprzedaż tych materiałów, tym razem z prawidłową kwotą VAT. Jaki kurs waluty obcej zastosować do przeliczenia tych faktur?
Do przeliczenia kosztu poniesionego w walucie obcej na złote należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (tę zasadę - w opisanym przypadku - trzeba zastosować do dwóch faktur wystawionych w różnym czasie). Z kolei do przeliczenia faktury korygującej należy przyjąć taki sam kurs waluty, według jakiego była przeliczona korygowana faktura.
Na gruncie ustaw o podatku dochodowym, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 11a ust. 2 updof i art. 15 ust. 1 updop). Ustalając kurs, według którego koszt w walucie obcej zostaje przeliczony na złote, należy również uwzględnić przepisy dotyczące ustalania różnic kursowych. W art. 24c ust. 7 updof i art. 15a ust. 7 updop ustawodawca określił m.in., że za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku), a w przypadku ich braku - innego dowodu.
Zatem do przeliczenia wartości kosztu poniesionego w walucie obcej, udokumentowanego fakturą, należy przyjąć kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę wystawienia faktury. Organy podatkowe potwierdzają takie stanowisko, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2015 r., nr IPPB5/4510-149/15-2/IŚ. Organ ten stwierdził: "Jeżeli koszt dokumentowany jest fakturą, to data faktury jest (...) datą poniesienia kosztu, do której należy odnosić się przy przeliczaniu na złote kosztów poniesionych w walucie obcej.
Skoro dniem poniesienia kosztu będzie dzień wystawienia faktury, to w myśl art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej (updop - przyp. red.), do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej na złote należy zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez dostawcę".
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie regulują, jaki kurs należy zastosować do przeliczania kwot wykazanych na fakturach korygujących. Trzeba jednak zauważyć, że faktura korygująca nie dokumentuje zdarzenia samodzielnego, oderwanego od transakcji zakupu materiałów, który to zakup udokumentowany został fakturą pierwotną (tj. fakturą korygowaną). Zatem zasady ujmowania faktur korygujących powinny być kontynuacją zasad przyjętych dla faktur pierwotnych. Konsekwencją tego rozumowania będzie przeliczenie kwot wyrażonych w walutach obcych wykazanych na fakturach korygujących z zastosowaniem kursu przyjętego dla faktur pierwotnych (tj. faktur korygowanych).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|