Przeliczanie kwoty z faktury korygującej
W wyniku udzielenia rabatu potransakcyjnego spółka z o.o. wystawiła we wrześniu 2017 r. fakturę korygującą, o którą zmniejszyła przychód tego miesiąca. Czy do przeliczenia na złotówki kwoty euro wynikającej z tej faktury powinna zastosować kurs euro z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, czy faktury pierwotnej?
Do przeliczenia na złote kwoty wynikającej z faktury korygującej należy zastosować kurs waluty, jaki został przyjęty do przeliczenia kwoty z faktury pierwotnej.
Zgodnie z art. 12 ust. 3j updop, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Z kolei w myśl art. 12 ust. 2 updop, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Przepisy ustawy o CIT nie przewidują zasad przeliczania przychodów wyrażonych w walutach obcych na złote w przypadku korekty tych przychodów.
To data powstania przychodu decyduje o zastosowaniu właściwego kursu waluty w jakiej osiągnięto przychód. Późniejsza korekta tego przychodu nie zmienia tej zasady. Potwierdza to stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z 31 października 2016 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.762.2016.1.JKT wyjaśnił, że: "(...) faktura korygująca/nota księgowa nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej/noty księgowej jest zatem faktura pierwotna. W związku z tym należy przyjąć kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury pierwotnej. Faktura korygująca/nota księgowa powinna bowiem oprócz elementów korygowanych odzwierciedlać stan, w którym była wystawiona faktura pierwotna.
To, że podatnik może dokonać korekty przychodu na bieżąco nie oznacza, że powinien przyjąć do przeliczenia korygowanego przychodu kurs bieżący, tj. z dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej. (...) Wystawienie takiej faktury/noty nie prowadzi do powstania przychodu podatkowego, ale skorygowania przychodu już uzyskanego".
W rezultacie, do przeliczenia na złote kwoty wynikającej z faktury korygującej należy zastosować kurs waluty przyjęty do przeliczenia faktury pierwotnej.
Przykład Spółka z o.o. 30 czerwca 2017 r. wystawiła fakturę z tytułu sprzedaży towarów na kwotę 10.000 euro (bez VAT). W tym też dniu uzyskała przychód podatkowy. Kwotę wynikającą z faktury przeliczyła na złote według kursu średniego NBP z dnia 29 czerwca 2017 r., który wynosił 4,2412 zł/euro. Przychód w złotych wyniósł więc 42.412 zł. We wrześniu 2017 r. spółka udzieliła kontrahentowi 5% rabatu, w tym na towar sprzedany 30 czerwca. W związku z tym do faktury z czerwca wystawiła we wrześniu fakturę korygującą na kwotę 500 euro (kwota "in minus"). W wyniku tej korekty, kwota ze sprzedaży towarów wyniosła 9.500 euro (bez VAT). Kwotę tę spółka przeliczyła na złote według tego samego kursu waluty, jaki przyjęła do przeliczenia kwoty z faktury pierwotnej. W rezultacie ostateczny przychód wyniósł 40.291,40 zł (9.500 euro x 4,2412 zł/euro). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|