Optymalizacja rozliczeń w VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 79 (1433) z dnia 2.10.2017
Sprawdzenie kontrahenta dla celów VAT
Prowadzę działalność gospodarczą. Zarejestrowałem się dla celów VAT. Podejmuję kontakty z różnymi przedsiębiorcami. W jaki sposób mogę sprawdzić, czy są oni zarejestrowanymi podatnikami VAT?
Z uwagi na fakt, że to przedsiębiorca ponosi konsekwencje doboru swoich kontrahentów, warto sprawdzić czy dany podmiot posiada status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego. W wielu przypadkach od ustalenia tego statusu zależy bowiem sposób opodatkowania danej czynności bądź też możliwość skorzystania z przysługujących podatnikowi ustawowych praw.
Weryfikacji statusu podatnika można dokonać na kilka sposobów. W zasadzie najszybciej i bez dodatkowych kosztów można to zrobić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów za pomocą usługi "Sprawdź status podmiotu w VAT". Za jej pośrednictwem można sprawdzić, czy dany podmiot jest podatnikiem czynnym, czy zwolnionym z VAT. Po wpisaniu NIP uzyskuje się informację czy podmiot posługujący się danym numerem jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, czy też zwolniony. Odpowiedź tę podatnik może wydrukować.
Sprawdzenia czy podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony można dokonać także na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że na wniosek zainteresowanego, naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. O wydanie zaświadczenia może ubiegać się zarówno podatnik, jak i osoba trzecia mająca w tym interes prawny. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego status podatnika podatku od towarów i usług można przygotować samodzielnie. Można także posiłkować się wzorami opracowanymi przez urzędy skarbowe bądź pobrać je bezpośrednio w siedzibie organu. Niektóre z urzędów umożliwiają pobranie wniosku także ze strony internetowej.
Omawiane zaświadczenie podmiot zainteresowany otrzyma w ciągu 7 dni, przy czym za jego wydanie należy uiścić opłatę w wysokości 21 zł.
Trzeba wskazać, że w wydanym zaświadczeniu urząd określa, czy podmiot jest czynnym podatnikiem VAT na dany dzień. Jednak nie daje ono gwarancji, że np. w kolejnym miesiącu czy miesiącach podmiot nadal jest podatnikiem VAT czynnym. W razie powzięcia w przyszłości wątpliwości co do statusu kontrahenta nie ma przeszkód, aby z wnioskiem o wydanie takiego zaświadczenia wystąpić ponownie.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|