Optymalizacja rozliczeń w VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 79 (1433) z dnia 2.10.2017
VAT przy nieodpłatnym przekazaniu firmy małżonkowi
Małżonkowie od 2003 r. prowadzą działalność w formie spółki jawnej i są jej jedynymi udziałowcami (po 50% udziałów). Nie posiadają rozdzielności majątkowej. Ze względu na stan zdrowia żony, na koniec 2017 r. wystąpi ona ze spółki. Aby nie przeprowadzać postępowania likwidacyjnego, mąż przejmie nieodpłatnie przedsiębiorstwo spółki w celu indywidualnego prowadzenia działalności. Czy przekazanie to będzie skutkowało opodatkowaniem podatkiem VAT?
W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwo". Należy więc odwołać się do definicji zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Jak wynika z tego przepisu, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa, w myśl art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zatem jeśli spółka jawna zamierza przekazać swojemu wspólnikowi cały majątek spółki, to należy przyjąć, że mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa. W tej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i wówczas czynność ta pozostaje poza zakresem działania ustawy o VAT. Przy czym przekazanie to musiałoby nastąpić jeszcze przed likwidacją spółki jawnej.
Należy wskazać, że nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa pozostanie bez wpływu na wcześniejsze prawo do odliczenia VAT oraz nie powoduje obowiązku korekty podatku naliczonego.
Przy czym, jak wskazano w art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego od towarów handlowych i środków trwałych zostanie przeniesiony na nabywcę. Zgodne z tym przepisem w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT dokonywana jest odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części. Zasada ta ma zastosowanie w przypadku gdy podatnik rozliczał podatek naliczony związany z zakupami, które w przekazanym przedsiębiorstwie posłużyły sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 90 ust. 2-9 ustawy o VAT lub też gdy towary te zostały przeznaczone do innego rodzaju działalności.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 6 marca 2015 r., nr IPPP1/443-1456/14-2/AP, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT będzie dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa. Oznacza to, że w takich przypadkach konieczność dokonania korekty jest przenoszona na nabywcę, co jest rozwiązaniem właściwym, ponieważ po pierwsze, transakcja zbycia przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu, po drugie zaś, to nabywca, przejmując przedsiębiorstwo, w dalszym ciągu wykorzystuje przedmiotowe towary do prowadzenia działalności i z tego względu to on powinien kontynuować korektę. Konsekwencją takiej konstrukcji jest także to, że w przypadku określonym w art. 91 ust. 9 ustawy o VAT zbywca nie ma obowiązku dokonania jednorazowej korekty na zasadach analogicznych określonych w ust. 4 i 6.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|