Optymalizacja rozliczeń w VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 79 (1433) z dnia 2.10.2017
Zaliczenie zwrotu VAT na przyszłe zobowiązania
W deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 r. mam nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Chciałbym wykazać ją do zwrotu na rachunek bankowy i złożyć wniosek o zaliczenie jej na poczet moich przyszłych zobowiązań w podatku VAT. Czy urząd skarbowy uwzględni mój wniosek w sytuacji, gdy mam zaległości w podatku dochodowym?
W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podatnik ma prawo wystąpić o jej zwrot na swój rachunek bankowy.
Zwrot podatku podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych. W razie braku takich obciążeń podatnik otrzymuje zwrot, chyba że złoży wniosek o zarachowanie całej lub części przysługującej mu kwoty na przyszłe zobowiązania podatkowe.
Zaliczenie zwrotu podatku na długi odbywa się z odpowiednim uwzględnieniem art. 62 § 1 Ordynacji podatkowej. Zasadą jest, że jeżeli na podatniku ciążą zaległości podatkowe z różnych tytułów, zarachowania dokonuje się począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Podatnik ma jednak prawo określić inną kolejność, wskazując zaległość podatkową (zaległości podatkowe), na poczet której zwrot podatku ma być zaliczony. Organ podatkowy związany jest tym wskazaniem.
Zwrot podatku nie może zostać zarachowany na przyszłe zobowiązania podatkowe kosztem rezygnacji ze spłaty zaległych podatków. Urząd skarbowy, stwierdzając istnienie zwrotu podatku oraz zaległości podatkowej, ma obowiązek w pierwszej kolejności zaliczyć zwrot na zaległość podatkową. Wniosek podatnika o przeznaczenie przysługującej mu kwoty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych będzie w takiej sytuacji uwzględniony tylko wtedy, gdy po dokonaniu obligatoryjnych zarachowań pozostanie do dyspozycji część zwrotu. Podatnik może decydować o kolejności zaliczenia zwrotu podatku wyłącznie w obrębie posiadanych zaległości podatkowych (por. wyrok NSA z dnia 7 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 1033/13).
Należy wskazać, że WSA w Gliwicach w prawomocnym wyroku z dnia 17 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Gl 7/16, stwierdził, że zobowiązany ma prawo do wiążącego wskazania, na poczet którego z podatków dokonywana jest wpłata i to niezależnie od tego, czy ciążą na nim zobowiązania z tytułu kilku podatków, czy też w tym samym podatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|