Optymalizacja rozliczeń w VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 79 (1433) z dnia 2.10.2017
Korekta deklaracji, w wyniku której podatnik szybciej uzyska zwrot VAT
W lipcu 2017 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Dotychczas nie miałem sprzedaży, więc podatek VAT naliczony od zakupów wykazywałem do zwrotu w terminie 180 dni. Z uwagi na to, iż we wrześniu br. wystąpiła sprzedaż, w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc wykażę zwrot w terminie 60 dni. Czy mogę zrobić korekty deklaracji VAT-7 za lipiec i sierpień br. i pierwotnie zadysponowaną nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wykazaną do zwrotu w terminie 180 dni wykazać do przeniesienia na następny miesiąc?
Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnik może skorygować uprzednio złożoną deklarację. W tym celu należy ponownie wypełnić deklarację, tym razem poprawnie, i zaznaczyć, że jest to korekta. Wynika to z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.).
Podatnik może złożyć korektę deklaracji, jeśli okaże się, że zawiera ona błąd, np. w wyliczeniu podstawy opodatkowania czy kwocie zwrotu. Korektę można złożyć także wówczas, gdy nie stwierdzono błędów w deklaracji, nastąpiła jednak zmiana decyzji w kwestii zadysponowania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy na zwrot na rachunek bankowy. Możliwa jest też sytuacja odwrotna, tj. zmiana kwoty ze zwrotu na przeniesienie. Takie rozwiązanie ma uzasadnienie wówczas, gdy podatnik nie otrzymał jeszcze kwoty zwrotu na rachunek bankowy. W przeciwnym wypadku, gdy zwrot otrzymał, rozwiązanie to nie znajduje racjonalnego uzasadnienia.
Przygotowując się do złożenia korekty trzeba mieć na uwadze, że uprawnienie to w pewnych okolicznościach, wskazanych w art. 81b Ordynacji podatkowej, ulega zawieszeniu. Mianowicie uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli podatkowej prowadzonej przez urząd skarbowy. Prawnie skutecznej korekty deklaracji nie można także złożyć w sytuacji, gdy wobec podatnika toczy się postępowanie podatkowe za okres, za który zamierzał on złożyć korektę.
Jeśli wskazane wcześniej sytuacje nie mają miejsca, Czytelnik może złożyć korekty deklaracji VAT-7 za lipiec i sierpień br. i wykazać w nich kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, zamiast do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 180 dni. W wyniku tego zabiegu, na podstawie deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 r., w której wystąpiła sprzedaż opodatkowana, Czytelnik wykaże zwrot w terminie 60 dni. W konsekwencji nadwyżkę z poprzednich okresów rozliczeniowych otrzyma szybciej.
Przykład
Podatnik w deklaracjach VAT-7 za lipiec i sierpień 2017 r. wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Ponieważ nie wystąpiła u niego sprzedaż opodatkowana, w deklaracjach wykazał zwrot nadwyżki VAT w terminie 180 dni. Zwrotu jeszcze nie otrzymał. W dniu 2 października br. podatnik złożył korekty deklaracji za lipiec i sierpień br. wykazując w nich zamiast zwrotu kwotę do przeniesienia na następny miesiąc. W deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 r. podatnik uwzględni kwotę nadwyżki z poprzedniej deklaracji i wykaże zwrot na rachunek bankowy w terminie 60 dni (w tym okresie wystąpiły czynności opodatkowane VAT).
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|