Optymalizacja rozliczeń w VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 79 (1433) z dnia 2.10.2017
Ubieganie się o zwrot VAT przy braku sprzedaży
W deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 r. mam nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, nie miałam jednak żadnej sprzedaży. W październiku 2017 r. sprzedaż wystąpi. Czy w tej sytuacji mogę w deklaracji VAT-7 za wrzesień br. wykazać kwotę nadwyżki do przeniesienia na następny miesiąc i w deklaracji za październik br. całość wykazać do zwrotu, czy też w deklaracji za wrzesień br. wykazać zwrot w terminie 180 dni?
Gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Jak wynika z art. 87 ust. 5a ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją, zwrot kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.
Czytelniczka może zatem ubiegać się o zwrot nadwyżki VAT wynikający z deklaracji VAT-7 za wrzesień br., pomimo iż nie wystąpiła w tym okresie rozliczeniowym sprzedaż opodatkowana. Brak sprzedaży skutkuje jednak dłuższym oczekiwaniem na zwrot.
Ze względu na czas oczekiwania na zwrot VAT kwotę podatku naliczonego wynikającą z deklaracji VAT-7 za wrzesień br. można przenieść na następny okres rozliczeniowy. Jest to korzystne z uwagi na fakt, iż w kolejnym okresie rozliczeniowym Czytelniczka spodziewa się osiągnąć opodatkowany obrót, w konsekwencji nadwyżkę z poprzedniego okresu rozliczeniowego otrzymałaby szybciej (60 lub 25 dni - po spełnieniu warunków ustawowych).
Należy podkreślić, że jeżeli, mimo braku czynności opodatkowanych, podatnik (Czytelniczka) zdecyduje się na wykazanie podatku naliczonego, jako kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, może wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot tego podatku w terminie skróconym do 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Wówczas musi złożyć zabezpieczenie majątkowe w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Formy zabezpieczenia majątkowego zostały wymienione w art. 87 ust. 4a ustawy o VAT (patrz ramka).
Formy zabezpieczenia majątkowego:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|