Sprzedaż działki zabudowanej a zwolnienie z VAT
W 2011 r. nabyłem prawo użytkowania wieczystego działki zabudowanej budynkiem magazynowym. Zakup był opodatkowany VAT, nie ponosiłem wydatków na ulepszenie. Działka służyła wyłącznie prowadzonej przeze mnie opodatkowanej działalności gospodarczej (nie była przedmiotem najmu). Czy jej sprzedaż będzie zwolniona z VAT?
W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika, sprzedaż działki zabudowanej będzie korzystała ze zwolnienia z VAT. |
Przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części (także objętych prawem użytkowania wieczystego) przysługują ustawowe zwolnienia z VAT. Zostały one wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Natomiast przez pierwsze zasiedlenie (patrz: art. 2 pkt 14 ustawy o VAT) rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Powyższe zwolnienie może być zastosowane także do budynków posadowionych na gruncie użytkowanym wieczyście.
W świetle powyższego, w przypadku sprzedaży działki zabudowanej magazynem, Czytelnik będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Dostawa nie będzie bowiem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i upłynął okres dłuższy niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia (do takiego zasiedlenia doszło w momencie zakupu nieruchomości, tj. w 2011 r. lub wcześniej). Należy także nadmienić, że przy dostawie objętej zwolnieniem z VAT może wystąpić obowiązek dokonania korekty odliczonego wcześniej VAT od zakupu ww. nieruchomości na podstawie art. 91 ustawy o VAT (kwestie te jednak pomijamy jako niedotyczące pytania).
UWAGA! Jeżeli dostawa nie spełnia warunków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas należy rozpatrzyć, czy podlega pod drugie ze wskazanych na wstępie zwolnień z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT). Kwestie te jednak pomijamy, gdyż ww. regulacje nie mają znaczenia w przedmiotowej sprawie - stosuje się je wyłącznie wówczas, gdy nie ma zastosowania zwolnienie z VAT na podstawie pierwszego z ww. przepisów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|