Stawka VAT na sprzedaż budynku, na który najemca poniósł nakłady
Budynek, który kupiliśmy wiele lat temu, jest wynajmowany. Budynek ten najemca dostosowywał do swoich potrzeb (poniósł na niego nakłady). Budynek zamierzamy sprzedać, przy czym nie nastąpi z najemcą rozliczenie nakładów (najemca będzie go nadal najmował od nowego właściciela). Czy sprzedaż ww. budynku będzie zwolniona z VAT? Czy ma znaczenie, jaka była wysokość nakładów poniesionych na ww. budynek?
Sprzedaż budynku, o którym mowa w pytaniu, będzie zwolniona z VAT. |
Sprzedaż budynku jest zwolniona z VAT, jeżeli m.in. następuje po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT).
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Uwzględniając regulacje zawarte w ustawie o podatku dochodowym, należałoby przyjąć, że ulepszenie występuje wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
1) suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację środka trwałego (tu: nieruchomości) w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł,
2) wydatki powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Jak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych: z 19 listopada 2014 r., nr IPPP1/443-1035/14-3/MPe i z 12 listopada 2014 r., nr IPPP1/443-1038/14-3/MP, wartość początkowa środka trwałego (tu: nieruchomości) ulega zwiększeniu o poniesione nakłady na ulepszenie jedynie w sytuacji, gdy są one poniesione bezpośrednio przez podatnika (a nie przez podmiot korzystający - np. przez najemcę). Zatem fakt, iż najemca ponosił nakłady na przystosowanie nieruchomości do własnych potrzeb, nie wpływa na datę pierwszego zasiedlenia. Nie ma więc również znaczenia, czy te wydatki przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości, czy nie. W ww. interpretacjach czytamy:
"(...) wydatki poniesione przez najemców (w tym również wydatki przekraczające 30% wartości początkowej zabudowania) nie mogą stanowić u Wnioskodawcy wydatków na ulepszenie środka trwałego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Nie mogą one zatem wpływać na ocenę pierwszego zasiedlenia obiektu w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT i możliwości zastosowania zwolnienia dla dostawy tego obiektu, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. (...)"
Odnosząc powyższe do pytania, należałoby przyjąć, że sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia, do którego doszło z chwilą zakupu budynku lub wcześniej (podatnik nie ponosił bowiem wydatków na ulepszenie ww. nieruchomości). Sprzedaż będzie więc zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
UWAGA! Jeżeli przy nabyciu (wybudowaniu) ww. nieruchomości podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT, dokonując sprzedaży tego budynku (zwolnionej z VAT), może wystąpić konieczność skorygowania odliczonego VAT od ww. wydatków (w trybie art. 91 ustawy o VAT). Kwestie te tu jednak pomijamy, pisaliśmy na ten temat w ppkt 1.1. rozdz. I tego dodatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|