VAT należny z tytułu sprzedaży nieruchomości otrzymanej nieodpłatnie
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej nieodpłatnie rozliczana jest na gruncie ustawy o VAT w analogiczny sposób, jak sprzedaż nieruchomości nabytej odpłatnie. Przypomnijmy, że dla celów VAT nieruchomości są uznawane za towary.
W przypadku sprzedaży nieruchomości, obowiązek podatkowy w VAT powstaje zasadniczo z chwilą dokonania jej dostawy. Gdyby jednak przed tym dniem podatnik otrzymał całość lub część zapłaty (m.in. przedpłatę, zaliczkę, zadatek), wówczas obowiązek podatkowy powstałby z chwilą otrzymania zapłaty - w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Tak wynika z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT.
Na temat ustalenia daty dokonania dostawy (tu: sprzedaży nieruchomości) piszemy w ppkt 1.1. tego rozdziału.
W przypadku sprzedaży nieruchomości otrzymanej uprzednio nieodpłatnie, podstawa opodatkowania ustalana jest na zasadach ogólnych. Stanowi ją zatem - w skrócie - wszystko to, co stanowi zapłatę, którą sprzedawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu tej sprzedaży od nabywcy, bez kwoty VAT (zob. art. 29a ustawy o VAT).
UWAGA! W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29a ust. 8 ww. ustawy).
Niekiedy sprzedaż nieruchomości (także otrzymanej nieodpłatnie) może być zwolniona z VAT. Tak będzie np. w przypadku sprzedaży:
1) terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane,
2) budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- sprzedaż jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata,
3) budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w pkt 2, pod warunkiem że:
- w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT (ten warunek przy nieodpłatnym nabyciu nieruchomości jest spełniony),
- dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do odliczenia VAT, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (tego warunku nie stosuje się, gdy ww. nieruchomość w stanie ulepszonym była wykorzystywana przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat).
Powyższe wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9, 10, 10a i ust. 7 ustawy o VAT. Więcej na temat zwolnienia z VAT przy sprzedaży nieruchomości piszemy w ppkt 1.1. tego rozdziału.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|