Przychody i koszty związane ze sprzedażą nieruchomości otrzymanej nieodpłatnie
Ustalenie wartości przychodu
Sprzedając nieruchomość, otrzymaną uprzednio nieodpłatnie, podatnik wykazuje z tego tytułu przychód, na analogicznych zasadach, jakie stosuje się przy sprzedaży składników majątku nabytych odpłatnie.
Szczegółowo na temat ustalenia wartości przychodu ze sprzedaży nieruchomości piszemy w ppkt 1.2. tego rozdziału.
Moment powstania przychodu
Przychód z tytułu sprzedaży środka trwałego powstaje na zasadach ogólnych. Jak wynika z art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP i art. 14 ust. 1c ustawy o PDOF, za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.
UWAGA! Na potrzeby podatku dochodowego przyjmuje się, że przychód ze sprzedaży nieruchomości powstaje w dacie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości na nabywcę. Przychód nie powstaje zatem w dacie podpisania umowy przedwstępnej (taka umowa nie przenosi prawa własności nieruchomości) ani w dacie przekazania nieruchomości przyszłemu nabywcy (np. na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego). Pisaliśmy o tym również w ppkt 1.2. tego rozdziału.
Koszty uzyskania przychodów
Odnosząc się do skutków, jakie na gruncie podatku dochodowego powoduje sprzedaż nieruchomości otrzymanej nieodpłatnie, należy przywołać treść art. 15 ust. 1i ustawy o PDOP.
Zgodnie z art. 15 ust. 1i ustawy o PDOP, w przypadku m.in. odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 12 ust. 5-6a, został określony przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest m.in. odpowiednio:
- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. |
Analogiczne regulacje zostały zawarte w art. 22 ust. 1d ustawy o PDOF.
A zatem w sytuacji, gdy podatnik wykazał przychód z tytułu nieodpłatnego otrzymania nieruchomości (w wysokości określonej w art. 12 ust. 5 ustawy o PDOP), to do kosztów uzyskania przychodów będzie mógł zaliczyć wartość tego przychodu, pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Należy zaznaczyć, że w ww. "sumie" odpisów amortyzacyjnych mieszczą się zarówno odpisy amortyzacyjne stanowiące koszty uzyskania przychodów, jak i wyłączone z tych kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF).
Dla celów bilansowych przychód ze sprzedaży środka trwałego (otrzymanego uprzednio nieodpłatnie), kwalifikuje się do pozostałych przychodów operacyjnych.
Ujęcia w księgach rachunkowych sprzedaży takiej nieruchomości dokonuje się tak samo jak przy sprzedaży nieruchomości nabytej odpłatnie (patrz: ppkt 1.3. tego rozdziału)
Dodatkowo jednostka wyksięgowuje z konta rozliczeń międzyokresowych przychodów ujętą na tym koncie, jeszcze nierozliczoną, wartość otrzymanego nieodpłatnie środka trwałego (środki trwałe przyjęte nieodpłatnie zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów; zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych - zob. art. 41 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Może to zostać dokonane np. zapisem:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów", - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|