Skutki szybkiego zbycia środka trwałego
Od kwietnia 2017 r. rozliczam w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne wydatek poniesiony na zakup przecinarki stolikowej. Urządzenie to zakupiłem w marcu 2017 r. za kwotę 6.300 zł i w tym samym miesiącu zaliczyłem do środków trwałych. Ponieważ maszyna nie spełnia moich oczekiwań, w październiku 2017 r. zamierzam ją sprzedać innemu przedsiębiorcy. Czy sprzedaż tego środka trwałego przed upływem roku używania w firmie spowoduje konieczność dokonania korekty rozliczonych dotychczas w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych?
U Czytelnika nie powstanie obowiązek skorygowania rozliczonych dotychczas w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych w związku ze sprzedażą przed upływem roku używania przecinarki stolikowej będącej firmowym środkiem trwałym. Natomiast ustalając dochód z tytułu takiej sprzedaży Czytelnik rozliczy w kosztach uzyskania przychodów niezamortyzowaną wartość tego urządzenia.
Przedsiębiorca nabyty lub wytworzony składnik majątku zalicza do środków trwałych, gdy w wyniku indywidualnej oceny stwierdzi, że przewidywany okres jego używania będzie dłuższy niż rok i spełnia on pozostałe przesłanki uznania go za środek trwały określone w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof. Wówczas wydatki poniesione na nabycie takiego składnika majątku podlegają rozliczeniu w firmowych kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Na podstawie art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego (z zastrzeżeniem wyjątku, który nie ma zastosowania w omawianej sprawie) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z jego wartością początkową lub w którym postawiono go w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono jego niedobór.
Istotne jest, że ustawa o pdof nie nakłada na podatników obowiązku dokonania korekty kosztów o odpisy amortyzacyjne, gdy do sprzedaży środka trwałego dojdzie przed upływem roku od dnia przyjęcia go do używania. Takie stanowisko potwierdzają także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 sierpnia 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-733/16-1/MW). Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof z tytułu sprzedaży środka trwałego kosztem uzyskania przychodu będzie jego wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne zarówno stanowiące, jak i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego ustalając dochód ze sprzedaży środka trwałego Czytelnik rozliczy w kosztach podatkowych niezamortyzowaną część jego wartości początkowej.
Zatem w związku ze zbyciem środka trwałego przed upływem roku, licząc od momentu przyjęcia go do używania, Czytelnik nie będzie miał obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w zakresie rozliczonych od takiego środka trwałego odpisów amortyzacyjnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|