Budowa budynku na cudzym gruncie a prawo do amortyzacji
W październiku 2016 r. podpisałem z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności umowę dzierżawy gruntu na okres 20 lat. Umowa została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Na gruncie tym we wrześniu br. rozpocząłem budowę magazynu. Czy wydatki poniesione na jego wybudowanie mam obowiązek w podatku dochodowym uznać za inwestycję w środku trwałym, co umożliwiłoby amortyzację według indywidualnej 10% stawki?
Budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie nie klasyfikuje się jako inwestycji w obcych środkach trwałych. To powoduje, że w stosunku do nich nie ma możliwości ustalania i stosowania indywidualnej 10% stawki amortyzacyjnej.
Zasadą jest, że wskazaną w pytaniu indywidualną stawką amortyzacyjną przedsiębiorca ma prawo amortyzować przyjęte do używania w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej inwestycje w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach należące do osobnej kategorii składników majątkowych zaliczanych do środków trwałych (art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof). Ustawa o pdof przewiduje dla nich możliwość ustalania stawki amortyzacyjnej indywidualnie przez podatnika. Okres tej amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, co pozwala na zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości maksymalnie 10% (art. 22j ust. 4 pkt 1 ustawy o pdof).
Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie nie podlegają jednak zaliczeniu do inwestycji w obcych środkach trwałych. Pod pojęciem omawianych inwestycji mieści się bowiem suma wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego niestanowiącego własności podatnika. Inwestycja taka nie powstanie w efekcie wybudowania przez Czytelnika na gruncie osoby prywatnej magazynu.
Budynki wzniesione na gruncie należącym do osób i podmiotów trzecich stanowią odrębną grupę składników majątku, które podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu używania. Ich amortyzacji dokonuje się na ogólnych zasadach, wynikających z ustawy o pdof, z zastosowaniem stawek z Wykazu stawek amortyzacyjnych, gdyż ustawodawca nie przewidział dla nich szczególnych uregulowań odnośnie amortyzacji, tak jak to ma miejsce przy inwestycjach w obcych środkach trwałych. Możliwość podwyższenia podstawowych stawek przy amortyzacji budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie istnieje tylko w sytuacjach, gdy są one używane w warunkach pogorszonych albo złych.
Ze stanu faktycznego nie wynika, w jakich warunkach będzie funkcjonował magazyn, którego budowa została rozpoczęta przez Czytelnika. Gdyby jednak był używany w warunkach pogorszonych, wówczas Czytelnik będzie miał możliwość podwyższenia podstawowej stawki amortyzacyjnej o współczynnik wynoszący 1,2. Natomiast w przypadku użytkowania go w warunkach złych, współczynnik podwyższający podstawową stawkę amortyzacyjną będzie wynosił 1,4.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|