Kurs waluty dla przychodu osiągniętego na terenie USA oraz podatku potrąconego przez zagranicznego kontrahenta
"Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu udzielania licencji kontrahentom na terytorium USA, z wynagrodzenia należnego Spółce jest potrącany przez kontrahenta zagranicznego podatek w wysokości 10% przychodu. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kursu jakim powinien być rozliczony dochód (przychód) opodatkowany na terenie USA oraz podatek potrącony przez zagranicznego kontrahenta.
(...) stwierdzić należy, że zgodnie z (...) art. 20 ust. 8 updop kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku (w tym przypadku potrącenia tego podatku przez płatnika, tj. kontrahenta zagranicznego).
Natomiast wysokość osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień osiągnięcia dochodu (przychodu) o którym mowa w art. 12 ust. 3c updop, tj. z ostatniego dnia okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze (jak wynika z opisu sprawy »wynagrodzenie jest wypłacane w miesięcznych cyklach rozliczeniowych«).
Z żadnych przepisów nie wynika bowiem, by za dzień powstania dochodu (przychodu) osiągniętego i opodatkowanego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej można uznać ostatni dzień roku kalendarzowego, a tym samym do przeliczenia na złote stosować średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ostatni dzień roku kalendarzowego.
Moment powstania przychodu o jakim mowa we wniosku został określony w (...) art. 12 ust. 3c updop i dotyczy on wszelkiego rodzaju dochodów (przychodów) uzyskiwanych przez podatnika, w tym także dochodów (przychodów) zagranicznych.
Podobnie nie można uznać za dzień zapłaty podatku ostatniego dnia roku kalendarzowego, a tym samym do przeliczenia na złote stosować średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ostatni dzień roku kalendarzowego, bowiem w myśl (...) art. 20 ust. 8 updop, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku, w tym przypadku poboru tego podatku przez płatnika.
Reasumując, w niniejszej sprawie, do dochodów (przychodów) uzyskanych i opodatkowanych w USA z tytułu udzielenia licencji, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poboru tego podatku przez kontrahenta zagranicznego, a kwotę osiągniętego dochodu (przychodu) według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia okresu rozliczeniowego określonego w umowie (nie rzadziej niż raz w roku)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.1150.2016.1.KP)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|