Zakup materiałów w jednym kraju i obróbka ich w innym kraju
"Należy wskazać, że nie można ustalić wartości transakcji walutowej w przeliczeniu na złotówki w oderwaniu od zasad ustalania różnic kursowych.
Zgodnie z art. 15a ust. 7 updop, za koszt poniesiony, o którym mowa w ust. 2 i 3, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3 - dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.
Przy różnicach kursowych za koszt poniesiony uważa się zatem koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu w przypadku braku faktury.
Skoro, dniem poniesienia kosztu będzie dzień wystawienia faktury, to w myśl art. 15 ust. 1 updop, do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej na złote należy zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez dostawcę.
Zatem, do przeliczenia wartości kosztu poniesionego w walucie obcej, udokumentowanego fakturą (rachunkiem), należy przyjąć datę poprzedzającą datę faktury (rachunku).
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zajmuje się sprowadzaniem skóry spoza terytorium Unii Europejskiej (Pakistanu i Indii) do Włoch. Po dokonaniu odprawy celnej we Włoszech towar przewieziony zostaje do włoskich garbarni w celu dalszego przerobu i uszlachetnienia na terenie Włoch (aż do produktu finalnego), a następnie partiami jest sprowadzany do magazynów w Polsce. Za usługi garbowania, Spółka otrzymuje faktury od włoskich firm garbarskich. Spółka dokonuje wyceny przyjęcia towarów do magazynu w Polsce (po przerobie i uszlachetnieniu) wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez indyjskiego kontrahenta. Spółka przyjmuje na magazyn towar wyceniony w cenie zakupu powiększony wyłącznie o koszty całościowego procesu obróbki przez włoskie garbarnie.
(...) należy stwierdzić, że do przeliczania na złote kosztów zakupu skór Spółka winna stosować (...) kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. poprzedzającego dzień wystawienia faktury. W ten sam sposób należy dokonać przeliczenia na złote kosztów obróbki skór dokonanej we Włoszech".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 listopada 2016 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.836.2016.1.APO)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|