Prowizje pobrane przez bank
Podatnik stosuje zasadę rozliczania różnic kursowych metodą podatkową. Czy operacja pobrania przez bank prowizji za prowadzenie rachunku walutowego skutkuje powstaniem różnic kursowych?
Operacja pobrania przez bank prowizji za prowadzenie rachunku walutowego - co do zasady - skutkuje powstaniem różnic kursowych.
Przypadki, kiedy dochodzi do powstania różnic kursowych od własnych środków pieniężnych oraz zasady ich ustalania, reguluje art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updof oraz art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop. Z przepisów tych wynika, że jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest:
- niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają dodatnie różnice kursowe,
- wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają ujemne różnice kursowe.
Stosownie do art. 24c ust. 4 updof i art. 15a ust. 4 updop, przy obliczaniu różnic kursowych należy uwzględnić kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego (art. 24c ust. 8 updof i art. 15a ust. 8 updop). Do metod tych należy metoda: FIFO, LIFO oraz kursów średnioważonych. Oznacza to, że wymienione metody przyjmuje się do wyznaczenia kolejności wyceny środków pieniężnych, które wypływają z rachunku walutowego.
Na podstawie powołanego art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updof oraz art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop, różnice kursowe powstają na skutek "zapłaty" lub "innej formy wypływu środków". W związku z pobraniem przez bank prowizji za prowadzenie rachunku walutowego nastąpi wypływ środków z rachunku walutowego. Wobec tego powstaną różnice kursowe, gdyż zazwyczaj rozchód waluty z rachunku walutowego w związku z pobraniem przez bank prowizji następuje po kursach innych niż kursy przyjęte do wyceny waluty w momencie jej wpływu na konto walutowe.
Powstałe różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe lub koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|