Wynagrodzenia pracownicze wypłacane w walucie obcej
Spółka z o.o. wypłaca pracownikowi wynagrodzenie w walucie obcej. Lista płac jest sporządzana ostatniego dnia miesiąca, za który wynagrodzenie jest należne i tego samego dnia dokonywany jest przelew. Po jakim kursie przeliczyć koszt tego wynagrodzenia? Czy ewentualne różnice kursowe stanowią koszty uzyskania przychodów?
Koszt wynagrodzenia należy przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Ewentualne różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.
Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Tak wynika z art. 15 ust. 1 zdanie drugie updop. Za koszt poniesiony, w myśl art. 15a ust. 7 updop, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury/rachunku, a w razie ich braku - innego dowodu. Wobec tego o kursie przyjętym do przeliczenia na złote kosztu wyrażonego w walucie obcej w pierwszej kolejności decyduje data wystawienia faktury/rachunku, a w przypadku ich braku - innego dowodu. Skoro dniem poniesienia kosztu będzie dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dokumentu, to w myśl powołanego art. 15 ust. 1 zdanie drugie updop, do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej na złote należy zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. poprzedzającego dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dokumentu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka ponosi koszty z tytułu wypłaty w walucie obcej wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, które to wynagrodzenie dokumentowane jest co miesiąc listą płac sporządzaną w dniu wypłaty. Do przeliczenia na złote kosztów z tego tytułu należy zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu związanego z wypłatą pracownikowi wynagrodzenia w walucie obcej (tj. kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień sporządzenia listy płac). Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 września 2010 r., nr IPPB5/423-343/10-5/IŚ.
W sytuacji gdy koszt jest wyrażony w walucie obcej i zapłata następuje w walucie obcej, mogą powstać podatkowe różnice kursowe (art. 15a ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 updop).
Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne różnice kursowe zwiększają koszty uzyskania przychodów.
Różnice kursowe powstaną, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP będzie:
- wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia - powstaną dodatnie różnice kursowe,
- niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia - powstaną ujemne różnice kursowe.
W myśl art. 15a ust. 5 updop, kurs faktycznie zastosowany nie powinien być wyższy ani niższy o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty.
Gdy przy obliczaniu wskazanych różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Tak stanowi art. 15a ust. 4 updop.
Należy zauważyć, że w odniesieniu do kosztów różnice kursowe powstają, gdy wartość poniesionego kosztu jest wyrażona w walucie obcej i zapłata jest dokonywana w walucie obcej. Zatem w omawianym przypadku ewentualne różnice kursowe mogą powstać tylko na kwocie do wypłaty (składki ZUS i zaliczka na podatek są płatne w złotych).
Przykład
Spółka wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenie za pracę w walucie obcej (euro) ostatniego dnia miesiąca. Spółka w dniu 31 lipca 2017 r. sporządziła listę płac za lipiec br. i w tym samym dniu przelała wynagrodzenia na konta pracowników. Wynagrodzenia pracowników w walucie obcej zostały przeliczone na złote - w celu ujęcia ich w kosztach podatkowych pracodawcy - po średnim kursie NBP z 28 lipca br. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|