Kurs waluty właściwy do przeliczania przychodów
Firma transportowa wykonała usługę dla polskiego kontrahenta. Faktura została wystawiona w euro w dniu wykonania usługi. Kwotę VAT na fakturze przeliczono na złote. Należność otrzymano w euro po wystawieniu faktury. Czy kurs zastosowany dla potrzeb przeliczenia VAT należy zastosować także dla celów podatku dochodowego do przeliczania przychodów?
Do przeliczania przychodów z faktury wystawionej w walucie obcej stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Nie zawsze będzie to kurs tożsamy z kursem zastosowanym dla potrzeb przeliczenia VAT na fakturach.
Zasady przeliczania na złote VAT wyrażonego na fakturze w walucie obcej reguluje art. 106e ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221). Natomiast dla celów podatku dochodowego do przeliczenia na złote przychodu wyrażonego w walucie obcej należy zastosować zasady określone w ustawie o podatku dochodowym.
Stosownie do art. 11a ust. 1 updof i art. 12 ust. 2 updop, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Zasady te dotyczą zarówno sytuacji, gdy sprzedaż dokonywana jest na rzecz kontrahenta krajowego, jak i zagranicznego.
Aby przeliczyć na złote przychód wyrażony w walucie obcej, konieczne jest ustalenie daty powstania tego przychodu. Moment powstania przychodu z tytułu wykonania usług (z wyjątkami niemającymi zastosowania w omawianym przypadku) określa art. 14 ust. 1c updof i odpowiednio art. 12 ust. 3a updop. W świetle tych przepisów za datę powstania przychodu uważa się dzień wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Tym samym zdarzenie, które ma miejsce najwcześniej, wyznacza datę powstania przychodu.
Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że do wykonania usługi doszło w tym samym dniu, co wystawiono fakturę. Ten dzień poprzedza dzień uregulowania należności. Zatem w tym przypadku to dzień wykonania usługi i wystawienia faktury wyznacza datę powstania przychodu w podatku dochodowym. Do przeliczenia na złote przychodu wyrażonego w walucie obcej trzeba więc zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, którym jest dzień wykonania usługi i wystawienia faktury.
Przykład
W lipcu 2017 r. podatnik wykonał usługę transportową na rzecz kontrahenta krajowego. Załadunek towaru został wykonany 13 lipca br. Dostawa tego towaru nastąpiła 15 lipca br. Faktura dokumentująca wykonanie usługi została wystawiona 15 lipca br. i opiewała na kwotę 2.000 euro (kwota netto). Należność od kontrahenta wpłynęła 28 lipca br. Przychód powstał w dacie wykonania usługi, tj. 15 lipca br. Do przeliczenia przychodu na złote należało przyjąć kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania przychodu, tj. kurs średni ogłoszony przez NBP 14 lipca br. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|