Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a wartość początkowa środka trwałego
"(...) Spółka zakupiła środek trwały. Według planu oddanie maszyny do użytkowania ma nastąpić w czwartym kwartale 2016 r. Z dostawcą środka trwałego podpisano umowę na podstawie której, dostawa rozliczana była w walucie EURO. Spółka otrzymała faktury w walucie EURO. Zapłata za nie nastąpiła z rachunku walutowego, prowadzonego w tejże walucie. Rachunek ten służy spółce do realizowania płatności za towary zakupione w walucie. Na ten rachunek dokonywane są również wpłaty za towar. Za zakup maszyny zapłata nastąpiła ze środków znajdujących się na tymże walutowym rachunku. W wyniku rozliczenia płatności za transakcje zakupu maszyn powstały różnice kursowe. Są to różnice kursowe powstałe na rozrachunkach, wynikające z zapłaty za faktury. Równocześnie powstają różnice kursowe od własnych środków na rachunku walutowym. Oddanie do użytkowania i ustalenie wartości początkowej środka trwałego nastąpi w czwartym kwartale 2016 r. Spółka rozlicza różnice kursowe metodą podatkową.
Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro (jak wynika z wniosku) Wnioskodawca wybrał ustalanie różnic kursowych w oparciu o reguły podatkowe (tj. na podstawie art. 15a updop), w takim przypadku powinien naliczać wyłącznie zrealizowane różnice kursowe, które korygują cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego. Cenę nabycia lub koszt wytworzenia powiększa się lub zmniejsza o zrealizowane różnice kursowe od zobowiązań w walucie obcej, zapłaconych w walucie obcej przed oddaniem środka trwałego do używania. Z (...) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynikają dwa zasadnicze elementy. Pierwszy - to wymóg korygowania ceny nabycia/kosztu wytworzenia o wskazane koszty i o różnice kursowe. Drugi - to objęcie tą korektą nie jakichkolwiek różnic kursowych, lecz jedynie takich, które są naliczone (zrealizowane) do dnia przekazania do używania środka trwałego. Podstawą do ujęcia zrealizowanych różnic kursowych w wartości początkowej środka trwałego pozostaje przy tym fakt, że są one związane z wydatkami na realizację inwestycji oraz zostały zrealizowane do dnia przekazania inwestycji do używania. W konsekwencji (...) przepis art. 16g ust. 5 updop nie wyłącza z obowiązku korygowania kosztu nabycia lub wytworzenia sytuacji, gdy różnice kursowe dotyczą ruchów własnych środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych. W ocenie tut. Organu w wartości początkowej środka trwałego powinny być również uwzględnione różnice kursowe od tzw. własnych środków pieniężnych, jeżeli wydatkowanie waluty ma - co istotne - bezpośredni związek z nabyciem lub wytworzeniem tego środka trwałego. Istnienie owego związku jest konieczne. Na wartość początkową środka trwałego mają bowiem wpływ nie jakiekolwiek różnice kursowe, ale tylko te, które powstają bezpośrednio na operacjach związanych z zapłatą ceny za »faktury inwestycyjne«, dokonanych przed oddaniem nabytego lub wytworzonego środka trwałego do używania.
W świetle powyższego, Spółka będzie zobowiązana do korygowania kosztów nabycia środka trwałego o różnice kursowe powstałe w wyniku rozchodu środków z rachunku walutowego przed oddaniem środka trwałego do używania a powstałe w związku z operacją zapłaty za faktury dotyczące nabycia środka trwałego".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPB-1-1.4510.350.2016.1.AP)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|