Przychód zagranicznego kontrahenta na potrzeby obliczenia i pobrania podatku u źródła
Według jakiego kursu należy przeliczyć wynagrodzenie w euro wypłacane przez polską spółkę na rzecz spółki z siedzibą w Niemczech (osoby prawnej), w celu obliczenia i pobrania podatku u źródła?
Kwestią sporną jest to, jaki kurs przyjąć w celu obliczenia i pobrania prawidłowej wysokości podatku u źródła. Zdaniem autora, wartość należności, od której podatek ten jest pobierany, powinna zostać przeliczona na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty na rzecz podmiotu zagranicznego.
Z uwagi na to, że zagraniczny kontrahent jest osobą prawną, pobór podatku u źródła będzie odbywał się na podstawie ustawy o CIT. Ustawa ta nie określa w sposób szczególny zasad przeliczenia na złote należności wypłacanych za granicę. Ogólne zasady przeliczania na złote przychodów w walucie obcej zawiera art. 12 ust. 2 updop. Stanowi on, że przychody w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Wątpliwości budzi sposób ustalenia dnia uzyskania przychodów przez podatnika zagranicznego. Zdaniem organów podatkowych za dzień uzyskania przychodu należy uznać dzień dokonania wypłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 kwietnia 2015 r., nr IBPBI/2/4510-53/15/MS).
Inne stanowisko zajął jednak NSA m.in. w wyroku z 27 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 332/13. Według tego Sądu do przychodów związanych z działalnością gospodarczą należy odnieść regułę określoną w art. 12 ust. 3a updop. Wynika z niego, że moment powstania przychodu z działalności gospodarczej wyznacza dzień wydania rzeczy lub data wykonania usługi. Przychód należy jednak ustalić nie później niż na dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
W ocenie autora, uzasadnione jest twierdzenie, że dniem uzyskania przychodu jest, co do zasady, dzień wypłaty należności. Podatkiem u źródła opodatkowany jest bowiem przychód, o którym mowa w art. 21 ust. 1 updop, a nie w art. 12 ust. 3, 3a i 3c-3g updop. Oznacza to, że w celu ustalenia wysokości przychodu i należnego podatku u źródła należy zastosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty należności na rzecz podatnika zagranicznego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|